Dodatkowe pieniądze na zamek w Melsztynie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało gminie Zakliczyn dodatkowe pieniądze na piąty etap prac przy odbudowie średniowiecznego zamku w Melsztynie. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze w tym roku wykonanie kolejnych dwóch kondygnacji wieży zabytkowej budowli do wysokości ponad 19 m.

Dzięki systematycznie pozyskiwanym przez zakliczyński samorząd środkom finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od kilku lat mury melsztyńskiego zamku systematycznie pną się do góry. Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich za łączną kwotę blisko 1,7 mln zł. Wieża budowli podniesiona została już do wysokości 11,60 m.

Na piąty etap gmina otrzymała z ministerstwa w tym roku 740 tys. zł. Była to najwyższa dotychczasowa dotacja.

- Wraz z wkładem własnym mieliśmy zabezpieczone na to zadanie 930 tys. zł. Najtańsza oferta przetargowa wyniosła jednak prawie 1,4 mln zł. Napisaliśmy więc pismo do MKiDN z prośbą o zwiększenie dotacji, aby możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą i jeszcze w tym roku wykonanie dwóch kondygnacji – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Z departamentu ochrony zabytków MKiDN nadeszła właśnie pozytywna odpowiedź. Tegoroczna dotacja na Melsztyn została zwiększona o 375 tys. zł i wyniesie 1 mln 115 tys. zł.

- Dodatkowe pieniądze umożliwią konstrukcyjne domknięcie i zabezpieczenie tego zabytkowego obiektu. W przyszłym roku planujemy wykonanie dachu na wieży a pomiędzy szczytem ścian wieży zamku a dachem przewidziana jest przestrzeń widokowa dla odwiedzających to miejsce mieszkańców i turystów – dodaje burmistrz Dawid Chrobak.

Przypomnijmy, że samorząd Zakliczyna przygotowuje się również do wznoszenia przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wartość tegorocznych prac budowlanych związanych z I etapem odbudowy przypory wieży zamku w Melsztynie wyniesie blisko 260 tys zł. Gmina Zakliczyn otrzymała na ten cel już 100 tys. zł dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego.

Odsłon artykułów:
17463344

Odwiedza nas 194 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…