Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej

Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stefanii Łąckiej, znanej jako Ziemski Anioł z Auschwitz, dobiegł końca. Uroczystą XXX sesję w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zamknął biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Zebrane dokumenty

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego jest ks. prof. dr hab. Stanisław Sojka, który zebrał 7005 stron dokumentacji na temat opinii świętości kandydatki. Ks. Sojka podkreślał harmonię między umysłem a duchem Stefanii Łąckiej, szczególnie jej decyzje na rzecz ubogich i chorych, zarówno w życiu codziennym, jak i w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie była dla wielu ratunkiem przed śmiercią.

Kolejne etapy procesu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż poinformował, że kolejny etap procesu odbędzie się w Rzymie. Dokumentacja zostanie przekazana do odpowiedniej dykasterii rzymskiej z nadzieją na wyniesienie Stefanii Łąckiej na ołtarze.

Życie i działalność Stefanii Łąckiej

Proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej otwarto po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i zgodzie watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pierwsza sesja odbyła się 8 września 2021 roku. Stefania Łącka była jedną z pierwszych Polek, które trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie nadano jej numer 6886. W obozie opiekowała się chorymi, zdobywała jedzenie i lekarstwa oraz chrzciła noworodki. Zmarła 7 listopada 1946 roku w opinii świętości w wieku 33 lat. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie.

Informację podał serwis Diecezji Tarnowskiej - diecezja.tarnow.pl

Odsłon artykułów:
17598203

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…