105. rocznica urodzin i 82. rocznica śmierci Heleny Marusarzówny

W Pogórskiej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające 105. rocznicę urodzin oraz 82. rocznicę śmierci Heleny Marusarzówny, przedwojennej narciarki, która w czasie wojny stała się kurierką tatrzańską i bohaterką ruchu oporu.

Przed wybuchem II wojny światowej Helena była znaną narciarką. Podczas wojny włączyła się w działalność konspiracyjną, stając się członkinią ZWZ. Jej życie zostało brutalnie przerwane przez Niemców, którzy rozstrzelali ją w Pogórskiej Woli.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, w tej miejscowości odbyły się uroczystości jej poświęcone. Wśród obecnych znaleźli się I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki, Włodzimierz Bernacki. Pagacz podkreślił, że Marusarzówna oddała życie za wolną Polskę i stała się symbolem miłości do Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której uczestnicy przeszli do miejsca śmierci Marusarzówny. Tam odbyły się ceremonie przy Pomniku Ofiar II wojny światowej, w tym zasadzenie „dębu pamięci”.

Helena Marusarzówna była mistrzynią narciarstwa alpejskiego i aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Jej działalność w ruchu oporu podczas wojny, w tym jako kurierka przekazująca materiały dla Polskiego Państwa Podziemnego, uczyniła ją jednym z bohaterów tamtych czasów.

Odsłon artykułów:
17546052

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…