Spotkanie z legendą Wojska Polskiego - kapitanem Tadeuszem Lutakiem ps. „Pancerz”

W Domu Parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Latoszynie, odbyło się wyjątkowe spotkanie z kapitanem Tadeuszem Lutakiem ps. „Pancerz” - najstarszym czołgistą Wojska Polskiego.

Jak informuje Samorząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, wydarzenie to zgromadziło wielu gości, w tym Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, który objął nad nim patronat i osobiście uczestniczył w spotkaniu.

Organizacja tego niezwykłego wydarzenia była zasługą Parafii Najświętszego Serca Jezusa Latoszyn-Dębica oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Całość wpisuje się w cykl „Ocalmy od zapomnienia”, mający na celu przypomnienie o bohaterach naszej historii.

Kapitan Lutak, obecnie w wieku 106 lat, jest żywą legendą. Urodzony w Żarnowej koło Strzyżowa, w 1939 roku jako żołnierz wojsk pancernych stanął do obrony kraju podczas kampanii wrześniowej. Jego służba pod rozkazami gen. Maczka, niewola i ucieczka z transportu, a następnie działalność w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej to tylko niektóre z ważnych momentów jego życia.

Marszałek Ortyl, wręczając kwiaty kapitanowi, podziękował mu za niezłomną postawę w czasie wojny, a także za pielęgnowanie pamięci historycznej i działalność na rzecz młodszych pokoleń. Kapitan Lutak z wielkim zaangażowaniem dzielił się swoimi wspomnieniami, opowiadając o wojennych przeżyciach, a także odpowiadając na liczne pytania gości. Jego opowieści były pełne barwnych anegdot i cennych lekcji historii.

Spotkanie wzbogaciło wystąpienie historyka z rzeszowskiego oddziału IPN, Piotra Szopy, który przybliżył zebranym sylwetkę kapitana Lutaka.

Tadeusz Lutak od lat jest aktywny w dziedzinie edukacji historycznej, współpracując z Instytutem Pamięci Narodowej. Jego zasługi dla kraju zostały wielokrotnie docenione, czego dowodem są liczne odznaczenia, które otrzymał w ciągu swojego życia.

To spotkanie było nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim hołdem złożonym bohaterowi, który swoim życiem i postawą stał się inspiracją dla wielu pokoleń Polaków.

Odsłon artykułów:
17020816

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…