Obchody 84 rocznicy Bitwy Radłowskiej

Gmina Radłów uczciła 84. rocznicę Bitwy Radłowskiej i Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich. Na uroczystości przybyło liczne grono mieszkańców oraz zaproszonych gości, w tym wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Józefa Gawrona, oraz przedstawicieli Powiatu Tarnowskiego.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, bitwa Radłowska, symbolem polskiego bohaterstwa podczas II Wojny Światowej, była głównym punktem obchodów. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Biskupicach Radłowskich, gdzie złożono kwiaty, po czym uczestnicy przeszli pod pomnik Bohaterów Września na mszę w intencji poległych. W trakcie bitwy, która trwała nieprzerwanie przez 48 godzin, zginęło blisko 243 polskich żołnierzy, a około 700 odniosło rany. Mimo trudności i strat, ponad 26 tysięcy żołnierzy zdołało przekroczyć Dunajec i kontynuować dalszą walkę.

Wicemarszałek Gawron podkreślił w swoim wystąpieniu, że te wydarzenia są przypomnieniem o poświęceniu i męstwie polskich żołnierzy. Uroczystości były też okazją do nauczenia młodszych pokoleń o znaczeniu patriotyzmu i pamięci historycznej.

Z kolei powiat tarnowski był reprezentowany przez starostę tarnowskiego Romana Łucarza, wicestarostę Jacka Hudymę oraz radnych Rady Powiatu Tarnowskiego.

Odsłon artykułów:
17463400

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…