Łatwiejsza integracja mieszkańców Zdoni

W Zdoni oddany został do dyspozycji miejscowej społeczności zmodernizowany budynek świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowanym otoczeniem. Inwestycja zrealizowana została we współpracy z Samarytańskim Towarzystwem im. Jana Pawła II w Zakliczynie.

Zdonia to miejscowość w gminie Zakliczyn, w której integracja mieszkańców jest znacznie utrudniona z kilku powodów, głównie ze względu na brak miejsca spotkań i rozległy teren miejscowości. Dlatego zrodziła się inicjatywa, aby powstała świetlica wiejska, umożliwiająca spotykanie się i rozwijanie różnych inicjatyw.

Odnowić i zagospodarować postanowiono budynek, w którym dawno temu była szkoła, a później mieściła się w nim biblioteka. Dobrymi duchami tego przedsięwzięcia byli miejscowa radna Renata Dyngosz, sołtys Zdoni Jerzy Nowak oraz prezeska Kola Gospodyń Wiejskich Jadwiga Wojtas.

- To oni w dużej mierze doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy się cieszyć z otwarcia efektownie prezentującej się świetlicy wiejskiej, która będzie służyła integracji mieszkańców Zdoni – mówił burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – W obiekcie tym stworzone zostały również bardzo dobre warunki do rozwijania działalności przez tutejsze bardzo aktywne koło gospodyń wiejskich, które promuje ziemię zakliczyńską na różnych konkursach kulinarnych i innych wydarzeniach.

Odnowione zostały wnętrza budynku, wykonana została elewacja oraz zagospodarowane zostało otoczenie. Kosztowało to wszystko przeszło 256 tys. zł. Dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosiła ponad 146 tys. zł, a wkład własny gminy Zakliczyn to 110 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została we współpracy z Samarytańskim Towarzystwem im. Jana Pawła II. Dzięki temu możliwe było wyższe unijne dofinansowanie. Przy pracach pomogli także miejscowi przedsiębiorcy i inni darczyńcy.

Zakończonej sukcesem kolejnej inwestycji w zakliczyńskiej gminie gratulowali poseł Józefa Szczurek-Żelazko, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, radna wojewódzka Anna Mikosz, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń i wiceprzewodnicząca Irena Kusion. Odnowiony obiekt poświęcił ks. dziekan Paweł Mikulski, proboszcz parafii pw. Idziego Opata w Zakliczynie.

Odsłon artykułów:
17162057

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…