środa, 28 styczeń 2015 01:00

Gminy uchwalają nowe opłaty śmieciowe

Napisał

Wszystkie gminy są zobowiązane jak najszybciej uchwalić nowe stawki opłat za śmieci. Wszystko przez wchodzącą znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska obowiązek podjęcia stosownej uchwały dotyczy nawet tych samorządów, które mają niższe stawki niż przyjęta w ustawie granica. 1 lutego wchodzi w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i według ministerstwa ttracą moc uchwały rad gmin w sprawie opłat za śmieci.

Nowelizacja m.in. określiła maksymalne stawki opłaty, których rada gminy nie może przekroczyć w uchwale w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe stawki opłaty za śmieci mają być uzależnione od tzw. dochodu rozporządzalnego na osobę według GUS. Zgodnie z tym górna stawka za posegregowane śmieci wyniesie ok. 25 zł od osoby i ponad 70 zł za gospodarstwo domowe.

Według znowelizowanej ustawy, stawka opłaty za odpady zbierane w sposób nieselektywny będzie zawsze wyższa. Uchylono także przepis dający podstawę do wprowadzenia w gminach zwolnień przedmiotowych oraz ustanowienia dopłat - zamiast tego wprowadza upoważnienie do zwolnienia właścicieli nieruchomości w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dodać też trzeba, że od metra sześciennego wody, powierzchni użytkowej i gospodarstwa domowego, maksymalne opłaty wyniosą odpowiednio: 8,95 zł za m sześc., 1,02 zł za m kw. i 71,6 zł za gospodarstwo domowe.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

W przypadku wielu gmin, zmiany mogą być kosmetyczne. Natomiast rodzi się pytanie, czy niektóre samorządy nie zostały zachęcone do podwyższenia stawek za śmieci. Przyglądniemy się wkrótce nowym uchwałom gmin w okolicy.

Aktualizacja:
Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, 1 lutego ważność stracą tylko te uchwały, w których określono wyższe stawki opłat za śmieci niż przyjęte w nowej ustawie - uważa RIO w Bydgoszczy.

Aktualizacja z dn. 3 lutego 2015:
Dotychczasowe uchwały rad gmin w sprawie opłat za śmieci obowiązują do czasu podjęcia nowych - informuje resort środowiska, wycofując się z wcześniejszego stanowiska, że stracą one ważność 1 lutego.
Dotyczy to jednak uchwał, które nie są sprzeczne ze znowelizowaną ustawą. W pozostałych przypadkach MŚ rekomenduje gminom podjęcie nowych uchwał


Czytany 1770 razy
Odsłon artykułów:
17547048

Odwiedza nas 464 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…