piątek, 31 styczeń 2020 12:02

Wystawa o Polakach ratujących Żydów w Jodłowej

Napisał

W czwartek 30 stycznia wicestarosta powiatu dębickiego Adam Pieniążek otworzył w Zespole Szkół w Jodłowej wystawę IPN „Polacy ratujący Żydów w okupowanej Polsce”.

Uroczystość, zorganizowana przez Parafię pw. Św. Stanisława BM w Jodłowej oraz jodłowskie LO, odbyła się w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład prof. dr hab. Elżbiety Rączy, dotyczący losu Żydów Podkarpackich oraz postaw Polaków w okresie Zagłady. Na szczególne podkreślenie zasługuje zwrócenie przez Panią Profesor uwagi na dramatyczne wybory, przed którymi musieli stawać Polacy, którzy ukrywali ludność żydowską oraz na ich heroiczną postawę. Po wystąpieniu Pani Profesor głos zabrał Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek. Podkreślił on znaczenie historii regionalnej, bliskiej nam w kształtowaniu postaw młodych ludzi.

Następnie młodzież szkoły i zaproszeni goście wysłuchali wstrząsającego świadectwa o Filomenie i Jakubie Świętoniach – jodłowskiej rodzinie, która jako jedna z trzech polskich rodzin uratowała przed śmiercią żydowską rodzinę Paliserów. Świadectwo złożył syn państwa Świętoniów. Obecnie trwa postępowanie w Instytucie Yad Vashem , które zakończy się uhonorowaniem rodziny Świętoniów Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Warto dodać, że pozostałe dwie jodłowskie rodziny ratujące Paliserów– państwo Świerczkowie oraz państwo - Porębscy za ten czyn już zostali uhonorowani tym medalem. Po zakończeniu uroczystości grupy młodzieży LO udały się do Przeczycy, gdzie przy zbiorowej mogile złożono kwiaty i została odmówiona modlitwa za Żydów pomordowanych przez Niemców oraz pod obelisk w Jodłowej, upamiętniający tych mieszkańców wsi, którzy ratowali Żydów z Holokaustu.

Po zakończeniu obchodów upamiętniających Holokaust, w auli jodłowskiego liceum, odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym młodzież zaprezentowała poruszający program artystyczny na motywach legendy chrześcijańskiej o czwartym mędrcu ze wschodu.

Info: Starostwo Powiatu Dębickiego

Czytaj także: Rodziny ratujące Żydów

Czytany 1357 razy
Odsłon artykułów:
17594806

Odwiedza nas 250 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…