sobota, 03 sierpień 2019 20:39

Gmina Jodłowa pamięta

Napisał

Mieszkańcy Gminy Jodłowa i Powiatu Dębickiego uczestniczyli w 75 rocznicy powstania Warszawskiego.

Mieszkańcy Gminy Jodłowa i Powiatu Dębickiego uczestniczyli 1 sierpnia w 75 rocznicy powstania Warszawskiego. Trzy lata temu było to 5 osób, dziś do Warszawy pojechało ponad 60. Najstarszy uczestnik wyjazdu ma 81 lat a najmłodsi 7 lat. Wydarzenie to łączyło pokolenia.

Radni Gminy Jodłowa, Paweł Ciszczoń i Dawid Liszka, wspólnie z dziećmi złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Małego Powstańca. "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może podziękować żyjącym jeszcze Powstańcom, za ich niezłomną walkę o wolność. I jesteśmy z tego dumni" - mówi Paweł Ciszczoń.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia o godzinie 17.00 W 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące, pochłonęło blisko 200 tys istnień.

Splecione w kształt kotwicy litery ,,P" i ,,W" to jeden z najbardziej znanych symboli polskiej historii. Od 1942 roku pojawił się na murach polskich miast jako wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też znak nadziei na zwycięstwo i niepodległość.

Mieszkańcy gminy Jodłowa mieli ponadto okazję, dzięki uprzejmości Posła Jana Warzechy, zwiedzić Sejm RP.

Foto: Paweł Ciszczoń, Maryla Świerczek

Czytany 2084 razy
Odsłon artykułów:
17548930

Odwiedza nas 268 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…