piątek, 05 kwiecień 2019 10:29

W Jodłowej o Żołnierzach Wyklętych

Napisał

W czwartek w Jodłowej i Brzostku podsumowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie dębickim.

W miejscowościach tych gościem był Tadeusz Płużański, redaktor Polskiego Radia 24, historyk i publicysta, autor wielu książek o tematyce Żołnierzy Wyklętych, syn Żołnierza Wyklętego śp. prof. Tadeusza Płużańskiego więźnia hitlerowskich i stalinowskich obozów.

Gościem był również kpt. Wojciech Grzesiakowski, żołnierz konspiracyjnej organizacji ,,Żołnierze Wolnej Polski", więziony w Rzeszowie, Starym Wiśniczu, Raciborzu, który pracował w kamieniołomach. Do dzisiejszego dnia ma ślady tortur po ciężkich śledztwach.

Po wykładzie redaktora Tadeusza Płużanskiego odbył się mały konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Zespołu Szkół w Jodłowej, skierowany do młodzieży ZS w Jodłowej, Gimnazjum oraz 7 i 8 klasy podstawowej, którego zwyciężczynią została uczennica Anna Jantas, mieszkanka Jodłowej Górnej.

Redaktor T. Płużański przygotował materiał do audycji "powroty z niepamięci", która będzie nadana w najbliższym czasie na antenie Polskiego Radia 24. Będzie ona poświęcona kpt. Wojciechowi Grzesiakowskiemu.

W wykładzie uczestniczył m.in. wicestarosta dębicki Adam Pieniążek.

Info: Paweł Ciszczoń, Grzegorz Kita

Foto: Mirosław Kowalski

Czytany 1377 razy
Odsłon artykułów:
17511520

Odwiedza nas 502 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…