środa, 06 marzec 2019 09:25

Prezydent odznacza Niezłomnych

Napisał

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. Wśród uhonorowanych są trzy osoby z Powiatu Tarnowskiego.

Krzyżami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali Tadeusz Baszczowski z Łowczówka (gmina Pleśna) oraz Stefan Rojkowicz z Łowczowa (gmina Tuchów). Obaj swoją niezłomną postawą, cierpieniem i bohaterstwem przyczynili się do odrodzenia prawdziwie niepodległej i suwerennej Polski.

Tadeusz Baszczowski, pseudonim „Lew”, to członek konspiracyjnego harcerstwa działającego w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Został aresztowany przez UB 6 maja 1949 roku wraz z innymi harcerzami z Pleśnej. Po ciężkim i brutalnym śledztwie w areszcie w Tarnowie został skazany na 12 lat pozbawienia wolności. Więzienie opuścił w 1953 roku na mocy ustawy o amnestii.

 

Stefan Rojkowicz, pseudonim „Gryf”, działał w powojennej organizacji młodzieżowej „Międzymorze”, istniejącej w ramach NOW, a następnie Zrzeszenia „WiN”. Skazany został przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości na 10 lat więzienia.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak odebrał natomiast z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz upamiętnienia historii Polski i za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

 

W wystąpieniu podczas uroczystości nadania odznaczeń państwowych Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ma niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o Polskę – wolną, suwerenną i prawdziwie niepodległą.

- Nie pogodzili się z półwolnością, nie pogodzili się z zakłamaniem, nie pogodzili się z niby niepodległością i niby suwerennością – mówił, podkreślając, że zapłacili za to zazwyczaj wysoką cenę.

Prezydent zaznaczył, że odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem i podkreśleniem wielkich zasług dla Polski. – Pewnie nie byłoby dzisiaj prawdziwie wolnej, prawdziwie niepodległej, prawdziwie suwerennej Polski, gdyby nie tamto bohaterstwo, cierpienie i trud, gdyby nie tamci Żołnierze Niezłomni, których bali się komuniści – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent przekazał również najgłębsze wyrazy szacunku dla wszystkich, młodszych od niego w wielu przypadkach, którzy dbają o pamięć o prawdziwych bohaterach - o Żołnierzach Niezłomnych.

 

 

 

Foto: K. Sitkowski (KPRP)

Czytaj także: Męczennicy z KarwodrzyWiN w RyglicachŻołnierze niezłomni regionu tarnowskiego

Czytany 1523 razy
Odsłon artykułów:
17511520

Odwiedza nas 442 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…