czwartek, 28 luty 2019 08:59

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisał

W Zakliczynie odbędą się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przysięgam być wierny Ojczyźnie mej! Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W najbliższy piątek i niedzielę (1 i 3 marca) w Zakliczynie odbędą się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym wydarzeniem będzie uroczysta gala pt. „Przysięgam być wierny Ojczyźnie mej..” w miejscowej Szkole Podstawowej.

- Po raz kolejny powiat tarnowski odda hołd najbardziej bohaterskiemu pokoleniu Polaków XX wieku, które nie straciło nadziei i nie poddało się nawet w ogromnie beznadziejnej sytuacji po II wojnie światowej – mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. – Walczyli o wolną Polskę do ostatniej kropli krwi, stając się wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.

W tym roku przypomniane i w szczególny sposób upamiętnione zostaną trzy postacie związane z ziemią tarnowską – płk Adam Boryczka ps. „Brona” z Wierzchosławic, kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, który organizował partyzantkę w okolicach Zakliczyna i Jan Jandziś ps. „Sosna” z Jodłówki-Wałek.

- Nasza gmina to ostoja patriotyzmu. Wywodzi się z niej wiele postaci, które bardzo dobrze zapisały się w historii Polski. Na terenie zakliczyńskiej gminy znajduje się wiele miejsc pamięci narodowej. Dbamy o nie i otaczamy je należytym szacunkiem – stwierdza Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Serdecznie zapraszam w piątek i niedzielę do Zakliczyna. Program jest ciekawy i różnorodny, pozwalający na godne upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

W piątek o godz. 8.30 w Kościele parafialnym pw. św. Idziego w Zakliczynie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9.30 odbędzie się ceremonia oficjalna przy mogile lokalnego bohatera kpt. Jana Dubaniowskiego na cmentarzu w Zakliczynie, a następnie w Szkole Podstawowej zaplanowano akademię w wykonaniu młodzieży szkolnej pt. „Przysięgali służyć wiernie… O rodzinie Niezłomnej opowieść”.

W niedzielę na Rynku w Zakliczynie w godz. od 10.00 do 15.00 będzie można oglądać nowoczesne uzbrojenie produkowane przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Przewidziana jest Gra Miejska „Niepodległa w Zakliczynie”.

O godz. 10.45 złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1914 -1957 w Zakliczynie oraz przy pomniku poświęconym kpt. Janowi Dubaniowskiemu w Rudzie Kameralnej.

O godz. 11.00 w Rudzie Kameralnej nastąpi start do Biegu Pamięci Tropem Wilczym. Do pokonania będzie blisko 10 km dystans do Zakliczyna. Start do biegów na mniejszym dystansie odbywał się będzie na zakliczyńskim Rynku.

Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta gala, która rozpocznie się o godz. 15.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Zakliczynie. W programie m.in. występ barda Lecha Makowieckiego, koncert pt. „Wyśpiewać wolność” w reżyserii Łukasza Lecha z udziałem artystów: Jakuba Oczkowskiego, Anny Lasoty i Macieja Niecia oraz prelekcja Kajetana Rajskiego pt. „Żołnierze Wyklęci – obrońcy wiary chrześcijańskiej”.

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach zwraca uwagę na fakt, że samorząd powiatowy czcząc pamięć bohaterów, chce jednocześnie wprowadzać nowoczesne formy patriotyzmu. - Zależy nam zwłaszcza na wciąganiu jak najliczniejszego grona dzieci i młodzieży do obchodów narodowych świąt i rocznic. Stąd taki właśnie program. Ma być nie tylko wzniośle i patriotycznie, ale również ciekawie – twierdzi.

Wydarzeniem towarzyszącym Powiatowym Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem „krew za krew”, która odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie 28 lutego.

Patronat Narodowy nad Powiatowymi Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Dodajmy, że Małopolskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Skawinie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach.

Czytany 1010 razy
Odsłon artykułów:
17518029

Odwiedza nas 547 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…