czwartek, 31 styczeń 2019 10:40

Pamięć o ofiarach holokaustu

Napisał

W Jodłowej i w Przeczycy upamiętniono Żydów, którzy mieszkali w Jodłowej przed zagładą w roku 1942. 

W środę 30 stycznia w Jodłowej i w Przeczycy upamiętniono Żydów, którzy mieszkali w Jodłowej przed zagładą w roku 1942. Upamiętniono także tych, co przechowali z narażeniem życia rodziny żydowskie. Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowano po raz pierwszy. 

Hołd zamordowanym oddano w Przeczycy w lesie, w miejscu, gdzie Niemcy 12 sierpnia 1942 roku rozstrzelali ponad 160 jodłowskich Żydów. Modlitwę za zmarłych Kadisz zmówili przedstawiciele gminy żydowskiej z Krakowa i potomkowie ocalonych. Modlili się także duchowni z parafii Jodłowa z księdzem proboszczem Zenonem Tomasiakiem. 

W uroczystościach udział wzięli m.in.: przedstawiciele IPN z Rzeszowa, wójt gminy Jodłowa Jan Janiga oraz burmistrz miasta Brzostek Wojciech Staniszewski, radny powiatu dębickiego Daniel Wójcik oraz radny gminy Jodłowa Paweł Ciszczoń.

Później w podziemiach sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej odbyła się sesja naukowa dotycząca kontaktów obydwóch społeczności przed i w czasie zagłady. Głos zabrali: dr hab. Prof. UR Wacław Wierzbieniec (Uniwersytet Rzeszowski), dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie), dr Danuta Pustelak (Uniwersytet Rzeszowski), dr Daniel Starzyński (Uniwersytet Jagielloński) oraz Zbigniew Niziński (Fundacja „Pamięć, która Trwa” z Warszawy). Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Jodłowej recytowała utwory Mieczysława Jastruna. Następnie prezentacji nowowydanej książki dokonał ks. dr Julian Kapłon pt.Kronika wspomnień, t.4, Ci, którzy byli wśród nas… Żydzi w Jodłowej. 

Na zakończenie uroczystości Jan Świętoń, którego rodzice przechowali Żydów, wspólnie z proboszczem odsłonili pamiątkowy obelisk w języku polskim, angielskim i hebrajskim. 

Honorowy patronat nad uroczystością objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Organizatorami obchodów byli: Parafia pw. św. Stanisława BM w Jodłowej, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, LO im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej, Hufiec ZHP Dębica: 6 Drużyna Harcerska „Młode Jodełki”, 3 gromada Zuchowa „Szare Wiewiórki”.

Info: Grzegorz Kita, Parafia w Jodłowej. Foto: Grzegorz Kita

Czytany 1660 razy
Odsłon artykułów:
17594807

Odwiedza nas 267 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…