niedziela, 04 listopad 2018 16:35

XX Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

Napisał

W niedzielę 4 listopada miał miejsce XX Zlot Niepodległościowy w Łowczówku. W uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

Zorganizowany po raz dwudziesty Zlot Niepodległościowy był jednocześnie punktem kulminacyjnym powiatowych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się w tym roku w Zakliczynie. Główne uroczystości kontynuowane były w Łowczówku, gdzie rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny na cmentarzu wojennym nr 171. Liturgii przewodniczył abp Henryk Nowacki.

W uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. przedstawiciele konsulatów, rządu i samorządów, kombatanci, harcerze, służby mundurowe.

Organizatorami obchodów byli: pomysłodawca Zlotu poseł Michał Wojtkiewicz, starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz wójt gminy Pleśna Józef Knapik.

Cmentarz w Łowczówku to jedno z największych miejsc pochówku żołnierzy, którzy zginęli w jednej z największych bitew I wojny światowej. Miejsce to upamiętnia bój stoczony przez I Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. O wadze tego starcia świadczy inskrypcja „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Prezydent RP Andrzej Duda w czasie wydarzenia przypomniał, że w grudniu 1914 r. z Zakliczyna wyszła I Brygada Legionów w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. – To była pierwsza wielka bitwa i pierwsza wielka próba wojenna polskich legionistów. Próba wojenna, którą zdali znakomicie, nie pozwalając oskrzydlić wojsk austriackich – mówił Prezydent.

Relacja filmowa

Foto: Dawid Skruch, Piotr Zięba, Krzysztof Jasiński

Info: własne, Kancelaria Prezydenta

Zapowiedź wydarzenia: Łowczówek 2018

Czytany 3146 razy
Odsłon artykułów:
17520583

Odwiedza nas 343 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…