piątek, 31 sierpień 2018 15:53

Poświęcono pomnik ofiar 2 wojny światowej

Napisał

W Rzepienniku Suchym poświęcono Pomnik Ofiar Niemieckiego Nazizmu.

W niedzielę 26 sierpnia dokładnie w rocznicę zasadzki w Rzepienniku Suchym odbyło się poświęcenie pomnika Ofiar Niemieckiego Nazizmu.

Pomnik powstał w ramach projektu realizowanego przez GOK ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z wójtem Gminy Rzepiennik Strzyżewski Markiem Karasiem i lokalną społecznością.

26 sierpnia 1944 r. 14 osób z plutonu „Janina” dowodzonych przez ppor. Jana Gomołę „Jawor” urządziło w tym miejscu zasadzkę na dwie furmanki z Niemcami. W walce zginął kpr. pchor. Fryderyk Jaworski „Wierusz” z Tuchowa oraz 6 Niemców. Partyzanci zdobyli broń, amunicję, konie i wóz, na którym przewieziono zwłoki zabitego kolegi oraz rannego w akcji partyzanta ps. „Kolec” do miejsca stacjonowania, na Ratówkach w rejonie Brzanki. Tam też pochowano „Wierusza”. Niemcy w odwecie 29 sierpnia 1944 r. rozstrzelali 19 członków ruchu oporu z powiatów jasielskiego i gorlickiego. 12 z nich pochodziło ze wsi Toki. Ciała rozstrzelanych zostały przez Niemców pozostawione bez pochówku. Zajęła się tym miejscowa ludność. W marcu 1945 r. ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Nowym Żmigrodzie.

Tekst: Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim

Czytany 1293 razy
Odsłon artykułów:
17595377

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…