niedziela, 26 sierpień 2018 19:35

Wakacje nie dla Orkiestry, czyli pracowite lato

Napisał

Letni okres dla Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej był w tym roku wyjątkowo pracowity. Oprócz stałych koncertów, zespół z Tuchowa miał okazję zaprezentować się w miejscowościach, w których na co dzień rzadko kiedy ma okazję bywać.

Wielki Odpust Tuchowski

Sanktuaryjna Orkiestra Dęta w Tuchowie wzięła czynny udział w uroczystościach związanych z Wielkim Odpustem Tuchowskim. Już 31 czerwca wspólnie z pobliskimi Orkiestrami Ochotniczych Straży Pożarnych zagrała na rozpoczynającej Odpust mszy świętej sprawowanej przez J. E. ks. bp. Andrzeja Jeża – ordynariusza naszej diecezji.

W kolejnych dniach Orkiestra również uświetniła poszczególne nabożeństwa.

KONCERT

Ważnym punktem na liście występów Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej jest każdego roku koncert podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Podobnie jak w kilku poprzednich latach, także i teraz Orkiestra wykonała ich dwa, z których jeden był tylko rozrywkowym. Główny koncert Orkiestry z Tuchowa miał miejsce 3 lipca, podczas którego zaprezentowano zarówno część rozrywkową, jak i poprzedzającą ją – religijną. Wśród utworów granych i śpiewanych przez Sanktuaryjną Orkiestrę znalazły się: Do Ciebie Matuchno, Z dawna Polski, Ave Maria, Matko Która nasz znasz, Schowaj mnie i Pieśń Jedności. Swoim śpiewem koncert zespołu urozmaicili klerycy WSD w Tuchowie - Dominik Król, Marcin Wojdan oraz Łukasz Vetter. Ponadto, swoim głosem wspomogły braci Redemptorystów Agnieszka Aksamit i Magdalena Zięba.

W kolejnej odsłonie muzycy wykonali następujące utwory: Marsz Podhalański, Wiązanka Walców Straussa, Oh, Pretty Woman; Ammerland; Cornfield Rock; Ob-la-di, Ob-la-da oraz Holiday in Rio.

Na zakończenie koncertu podczas Wieczoru Maryjnego członkowie SOD, a także wszyscy zgromadzeni na sanktuaryjnym placu mogli połączyć się z religijną stolicą Polski grając i śpiewając pieśń: Maryjo Królowo Polski.

Jako Orkiestra serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na nasze odpustowe koncerty. Zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień naszego koncertowania miejsca przed kaplicą polową Bazyliki Mniejszej wypełnił się po brzegi, co jest niezwykle miłym doświadczeniem. Dziękując za słowa gratulacji płynących z ust słuchaczy, w tym też o. Eugeniusza Leśniaka – byłego proboszcza naszej parafii, zapraszamy na kolejne występy zespołu w tym jubileuszowym roku odzyskania niepodległości, a także ponownego odsłuchania koncertu opublikowanego na platformie internetowej - You Tube przez pana Stanisława Podrazę: Film.

SIERPIEŃ, czyli zwiedzamy południe

Po kilku tygodniowej przerwie związanej z potrzebnym dla każdego czasem wakacji, który sprzyja oderwaniu się od często przytłaczającej nas rzeczywistości, znów ruszyliśmy do pracy. Nowy cykl grań zaczęliśmy dość smutno, bo zagraliśmy na pogrzebie ojca Kazimierza Plebanka – dawnego proboszcza naszego Sanktuarium. To niewątpliwie ważna postać dla Tuchowa, gdzie nie mogło zabraknąć Sanktuaryjnej Orkiestry.

Czytaj także: Pożegnano ojca Kazimierza Plebanka

15 sierpnia 2018 roku zagraliśmy w Przeczycy, gdzie jak od ponad 20 lat uświetniamy uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. W Polsce znane jako święto Matki Boskiej Zielnej przyciąga wiernych do kościoła z pięknie wykonanymi ziołami, zaś tam, na ziemi podkarpackiej – z dożynkowymi wieńcami, które po mszy poświęcił główny celebrans eucharystii – J.E. ks. bp Andrzej Jeż. Zarówno przed, jak i po mszy wykonaliśmy kilka marszy, którymi mogła nacieszyć się miejscowa publiczność.

Czytaj także: Odpust w Przeczycy

Kontynuację wyjazdów Orkiestra zawdzięcza sukcesywnym działaniom ojca Kazimierza Głaza, dzięki czemu mogła wystąpić w pod kieleckich Chęcinach. 24 sierpnia SOD w Tuchowie wzięła udział w uroczystości odpustowej ku czci św. Bartłomieja. Po mszy mogliśmy zaprezentować program koncertowy, zbliżony do naszego występu podczas lipcowego Odpustu. Oprócz tego zespół zagrał także utwory patriotyczne, którymi były Wierzby Płaczące oraz I Brygada. Było to swoiste nawiązanie do jubileuszowego roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto wspomnieć, iż wraz z orkiestrą swój koncert wykonał także zespół Ekumenia braci Soch, w skład którego weszło dwóch członków orkiestry – Mateusz Patyk i Paweł Hołda. Mimo powrotu z emocjami związanymi z pewnymi problemami na drodze do domu, granie, jak i gościnność księży pracujących w parafii św. Bartłomieja można ocenić na plus, za co serdecznie dziękujemy.

Teraz Sanktuaryjna Orkiestra Dęta przygotowuje się do noworocznych koncertów. W międzyczasie zagramy także podczas uroczystości Wszystkich Świętych, ale i 11 listopada, kiedy to odbywać się będą w całym kraju centralne wydarzenia upamiętniające odzyskanie niepodległości. Już dziś wszystkich zapraszamy do towarzyszenia nam podczas koncertów i licznych grań na terenie miasta i gminy Tuchów.

Paweł Stańczyk

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 1930 razy
Odsłon artykułów:
17594806

Odwiedza nas 257 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…