czwartek, 28 czerwiec 2018 11:15

Skaner chmur

Napisał

W Powiecie Tarnowskim wkrótce będzie funkcjonował supernowoczesny, pierwszy tego typu w Polsce system ostrzegania przed powodziami.

W Falkowej koło Ciężkowic zainstalowany zostanie radar meteorologiczny, który będzie m.in. skanował chmury i prognozował wielkość opadów. Będzie podobny do tego, który obejrzała delegacja powiatowego samorządu podczas wizyty studyjnej w Danii.

Starostwo otrzymało na niego 2,4 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a całkowity koszt to około 3 mln zł.

Radar będzie budowany w ramach realizowanego już projektu Elektronicznego Systemu Ostrzegania Powodziowego pn. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zlewni rzeka Biała Tarnowska”. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy tego typu w Polsce. Do tej pory zainstalowane zostały już urządzenia pomiarowe oraz powstały mapy zalewowe, obrazujące wielkość i zasięg potencjalnych zagrożeń.

Obecnie w starostwie przygotowywana jest procedura przetargowa na końcowy etap rozbudowy i urządzania ESOP, w tym na zainstalowanie radaru meteorologicznego.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytaj także: Ostrzeganie powodziowe na Białej

Reklama 2 - 3a w artykule

 

Czytany 1603 razy
Odsłon artykułów:
17594796

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…