piątek, 01 czerwiec 2018 10:05

Odsłonięcie tablicy poświęconej G. Dubielowi.

Napisał

W sobotę 2 czerwca w Tarnowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej prof. Gabrielowi Dubielowi.

W sobotę 2 czerwca o godzinie 11:00 w Tarnowie przy ul. Kościuszki 33 (na przeciwko ZUS) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej prof. Gabrielowi Dubielowi (1880-1942).

Niesłusznie zapomniana postać - znakomitego pedagoga (m.in. nauczyciela jęz. polskiego w ówczesnym I i III Gimnazjum, czyli obecnym I i III Liceum w Tarnowie, a potem także nauczyciela w wadowickim liceum Karola Wojtyły), publicysty, współtwórcy PSL-Piast, współpracownika Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, ministra oświaty w rządzie lubelskim Ignacego Daszyńskiego, żołnierza WP odznaczonego Krzyżem Walecznych, zamordowanego w KL Auschwitz - mogła by posłużyć jako patron i wzór dla celebrowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Chcemy zaświadczyć, że dla najszlachetniej pojmowanego dobra Ojczyzny i jego obywateli, Dubiel umiał bezkonfliktowo współpracować z każdą - stojącą na gruncie niepodległości państwa - formacją polityczną i ich liderami. W tym względzie może służyć za - tak potrzebny i poszukiwany obecnie - wzór postawy polskiego polityka.

Tuż po niedługiej uroczystości odsłonięcia tablicy w miejscu, gdzie żył Gabriel Dubiel, członkowie jego współczesnej rodziny (fundatorzy tablicy) i Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości zapraszają do hotelu TARNOVIA (ul. Kościuszki 10), na premierowy pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o G.Dubielu, który zrealizowany został w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego "Pierwsi Niepodlegli".

Czytany 1234 razy
Odsłon artykułów:
17282072

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…