piątek, 14 kwiecień 2017 21:57

Rocznica katyńska i smoleńska w regionie

Napisał

W regionie tarnowskim uczczono ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.

13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tą datą związała się od 2010 roku rocznica katastrofy smoleńskiej. Osoby, które wówczas zginęły, chciały oddać hołd zabitym przez sowietów. 

Rocznica katyńska i smoleńska w Tarnowie

12 kwietnia w Alei Dębów Katyńskich w Tarnowie uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w 77. rocznicę. Hołd poległym oddała kompania honorowa i ponad 20 pocztów sztandarowych z tarnowskich szkół. W uroczystościach licznie wzięli udział mieszkańcy, młodzież, a także kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych. Każdy z 34 dębów rosnących w alei poświęcony jest jednej osobie - ofierze zbrodni NKWD z wiosny 1940 roku. Henryk Słomka – Narożański, przedstawiciel Rodzin Katyńskich przypomniał sylwetkę Mariana Wodzińskiego, tarnowianina, który był jednym z pierwszych świadków Zbrodni Katyńskiej, a młodzież z danej szkoły jest zobowiązana do poznania życiorysu zamordowanego oficera.

W czasie uroczystości ogłoszono także wyniki dorocznego konkursu "Ofiary Katynia z Ziemi Tarnowskiej". W kategorii praca multimedialna laureatką pierwszego miejsca została Karolina Florek, natomiast najlepszy w kategorii prac pisemnych okazał się Igor Żurowski uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych. W tym roku wyjątkowo przyznano także wyróżnienie za najbardziej nowatorskie podejście do tematu, a otrzymał je Piotr Kogut z Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych. 

Z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej władze miasta Tarnowa złożyły kwiaty w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy al. Solidarności, przy tablicy Wiesława Wody. Tarnowianie oddali hołd ofiarom, niosąc w Marszu Milczenia jedną z 96 tabliczek. Tarnowskie obchody 7. rocznicy Tragedii Smoleńskiej tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Kościele OO. Bernardynów. Po niej nastąpiło przejście z tabliczkami pod Tablicę Smoleńską, na plac Ofiar Katynia (obok Grobu Nieznanego Żołnierza), gdzie złożone zostały kwiaty i znicze. Obchody zorganizował Tarnowski Klub Gazety Polskiej.

Wielu mieszkańców regionu uczestniczyło ponadto w uroczystościach zorganizowanych w innych miastach Polski m.in. w Warszawie.

Uroczystości jasielskie

W 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i 7. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, lokalnych instytucji i organizacji, mieszkańcy powiatu jasielskiego spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy - ,,Golgota Wschodu” w Jaśle. Samorząd powiatowy reprezentowali: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch, Wicestarosta Tadeusz Gorgosz, Etatowy Członek Zarządu Andrzej Stachurski i Członek Zarządu Mateusz Lechwar.

Rocznica smoleńska w Rzeszowie

Przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską. Przy pomniku poświęconym pamięci ofiar tragedii smoleńskiej zebrali się: marszałek Władysław Ortyl i członkowie zarządu województwa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przewodniczący sejmiku, sekretarz województwa, dowódca 21 BSP, samorządowcy, a także pracownicy urzędu. Obecna była też senator Alicja Zając, wdowa po Stanisławie Zającu.

Rocznica smoleńska w Krakowie i w Małopolsce

W Krakowie także miały miejsce obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu obecny był prezydent RP Andrzej Duda, minister Krzysztof Szczerski, minister Wojciech Kolarski, wojewoda małopolski Józef Pilch oraz Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Andrzej Duda złożył również kwiaty na grobie Ewy Bąkowskiej oraz gen. bryg. Bronisława Kwiatkowskiego na Salwatorze oraz na grobie Zbigniewa Wassermana na Bielanach. Na cmentarzu Rakowickim prezydent oddał hołd Andrzejowi Sariuszowi-Skąpskiemu, Wiesławowi Wodzie, Andrzejowi Kremerowi, Januszowi Kurtyce oraz gen. Włodzimierzowi Potasińskiemu. W Małopolsce znicze i kwiaty złożono także w Tyńcu, Żabnie i Poroninie, na grobach: Janiny Natusiewicz-Mirer, Wojciecha Seweryna oraz Bronislawy Orawiec-Loffler.

Rocznica w Pustkowie

12 kwietnia przypada także 73. rocznica rozstrzelania 60 Polaków przywiezionych z więzienia w rzeszowskim Zamku do prac na poligonie SS w poddębickim Pustkowie, który był czynny w latach 1940-1944. Tutaj testowano broń V1 i V2. W niemieckim obozie pracy przymusowej zginęło blisko 15 tysięcy osób - około 3 tysięcy Polaków, 5 tysięcy jeńców radzieckich oraz 7 tysięcy Żydów. O wydarzeniach tych przypomina wzniesienie zwane "Górą śmierci" oraz ekspozycja historyczna.

Info: UM Tarnowa, Radio Rzeszów, Starostwo Powiatu Jasielskiego, UMWP w Rzeszowie, MUW w Krakowie, Piotr Dziża

Czytaj także: Ofiary katastrofy smoleńskiej z naszego regionu

Czytany 1595 razy
Odsłon artykułów:
17595355

Odwiedza nas 319 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…