niedziela, 26 marzec 2017 18:54

Dominik Duda pilotem akrobacyjnym F-16

Napisał

Kapitan Dominik "Zippyty" Duda, pilot 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego zdobył certyfikat na nowego lidera F-16 Tiger Demo Team Poland.

22 marca Dominik Duda wykonał lot pokazowy nad macierzystym lotniskiem w Krzesinach i zdobył tym samym tytuł lidera elitarnej drużyny słynnych "Jastrzębi" F-16. Znalazł się w gronie najlepszych pilotów w Polsce.

Kpt. Duda był od początku w drużynie demonstracyjnej F-16, najpierw jako safety observer. Pilot akrobacyjny musiał także przejść specjalistyczne szkolenie teoretyczne oraz w symulatorze.

Ekipa F-16 Tiger Demo Team Poland specjalizuje się w akrobacyjnych lotach pokazowych i istnieje od dwóch lat, choć pokazy latających „efów” planowane były już wcześniej. Społeczeństwo domagało się prezentacji najnowocześniejszych samolotów bojowych w Polsce, ich wszechstronnych możliwości bojowych. Pierwszym pilotem pokazowym był kpt. Robert Gałązka, którego przeszkolił grecki pilot. W skład F-16 Demo Team z Krzesin wchodzą: lider-pilot oraz wspierający go na ziemi safety observer, komentator i kamerzysta. 

Dominik Duda pochodzi z Ryglic, od dziecka interesował się lotnictwem, jest absolwentem szkoły w Dęblinie, obecnie jest kapitanem-pilotem Wojska Polskiego i służy w 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych RP w bazie wojskowej w Poznaniu – Krzesinach. W 2014 r. zdobył tytuł pilota roku. 

Fotorelacja i video

Więcej: Dominik DudaKapitan Dominik Duda pilotem roku.

 

 

Czytany 6224 razy
Odsłon artykułów:
17595376

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…