czwartek, 13 październik 2016 19:06

Korzeń chroni

Napisał

Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie zdał kolejny egzamin w ochronie przed powodzią i podtopieniami.

Jak informuje Urząd Gminy w Skrzyszowie, dzięki powstałemu tu niedawno zbiornikowi retencyjnemu na Korzeniu uniknięto podtopień podczas ulewnych deszczów sprzed kilku dni. Chroni on nie tylko gminę Skrzyszów, ale także miasto Tarnów przed powodziami i podtopieniami. Urząd Gminy i strażacy OSP Skrzyszów monitorowali na bieżąco stan wody na zbiorniku i w potoku Wątok oraz informowali Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnowa.

Zbiornik skrzyszowski znajduje się pod zarządem Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku, został uruchomiony dwa lata temu i powoli uzyskuje także funkcje rekreacyjno - turystyczne. Może on pomieścić bliskp 800 tys. m³ wody.


Zbiornik Korzeń w Skrzyszowie. Fot. Piotr Zięba

Na zbiornik wodny czekają już kilkanaście lat mieszkańcy Jonin w gminie Ryglice. Mimo obietnic z Krakowa i planów kolejnych burmistrzów, nie doczekano się tej inwestycji. Są też ambitne zamiary gminy Ryglice na zbiornik w Kowalowej. Nic jednak nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie doszło do realizacji inwestycji, które chroniłyby przed powodzią i jednocześnie zatrzymywały wodę w okolicy w czasie suszy.


Miejsce pod zbiornik w Jonianch

Czytany 2505 razy
Odsłon artykułów:
17367627

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…