środa, 13 kwiecień 2016 16:53

Ballada syberyjska – spotkanie ze Sybiraczką w Zalasowej

Napisał

W dniu 12 kwietnia 2016 roku w Pałacu pod Dębami odbyło się szczególne spotkanie. Jego bohaterką była Skrzyszowianka, Sybiraczka Elżbieta Stepska – Kot.

Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zalasowej oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zalasowej było szczególne dlatego, że wszystkim zebranym dostarczyło wiele emocji i wzruszeń. Było ono formą obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Bohaterką tego spotkania była Skrzyszowianka, Sybiraczka pani Elżbieta Stepska – Kot.

Pani Elżbieta Stepska – Kot z d. Sławińska jest córką Tomasza Sławińskiego, policjanta II RP, który pracował w komendzie Wojewódzkiej Policji w Tarnopolu. Tam 17 września 1939 roku z chwilą wkroczenia wojsk sowieckich do miasta został aresztowany, wywieziony do obozu w Ostaszkowie i stracony w Twerze. Spoczywa w dołach śmierci w Miednoje.

Pani Elżbieta 13 kwietnia 1940 roku została wywieziona wraz z matką Anną (z domu Chrupek, urodzonej w Szynwałdzie) i starszą o 6 lat siostrą Wandą do Kazachstanu. Spędziła tam ponad 6 lat przebywając kolejno w miejscowościach: Żołkuduk, Pawłodar i Urlutiup. Do Polski wróciła w 1946, mieszkała najpierw w Szynwałdzie, potem w Skrzyszowie, gdzie mieszka do dziś.

Ukończyła technikum, studia na UJ oraz studia podyplomowe. I poświęciła się pracy nauczycielskiej w Skrzyszowie, gdzie przeszła wszystkie etapy kariery zawodowej – od sekretarki do dyrektora szkoły. Pracowała w zarządzie Związku Sybiraków w Tarnowie, w Zarządzie Rodziny Katyńskiej, w Zarządzie Stowarzyszenia „Rodzina policyjna 1939 roku”.

Za swą działalność uhonorowana szeregiem odznaczeń m in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Zesłańca Sybiru przyznanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest autorką artykułów, wspomnień i wierszy.

W spotkaniu z Sybiraczką w Zalasowej uczestniczyła młodzież gimnazjalna oraz mieszkańcy Zalasowej. Na spotkaniu obecna była również pani Dorota Turczyn – radna Gminy Ryglice oraz Sołtys Wsi Zalasowa Wiesław Matug.Fotografie i tekst: Monika Zegar, Biblioteka Publiczna w Zalasowej /ze zmianami redakcyjnymi/

Czytaj także: Podziel się z innymi na temat Katynia

Zapowiedź wydarzenia

Czytany 2468 razy
Odsłon artykułów:
17598182

Odwiedza nas 300 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…