wtorek, 05 styczeń 2016 01:00

Strażacy ratowali łabędzie i gasili płonący komin

Napisał

Kolejne w ostatnich dniach akcje zanotowali strażacy w okolicy. W Skrzyszowie wyruszono do akcji ratowania łabędzi. W Czermnej ugaszono płonące sadze w kominie.

W okresie noworocznym w czasie silnych mrozów poza pożarami i wypadkami drogowymi strażacy podjęli trzy interwencje w zakresie ratownictwa zwierząt.

W dniu 01.01.2016 r. strażacy OSP Skrzyszów i strażacy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Nr 2 w Tarnowie o godz. 13.33 podjęli interwencje uwolnienia 6 łabędzi przymarzniętych na akwenie wodnym w Skrzyszowie. W odległości około 30 m. od brzegu znajdowały się dwie grupy ptaków po trzy sztuki w każdej na powierzchni zamarzniętego akwenu wodnego. Strażacy podjęli próbę wystraszenia ptaków przy użyciu rzutki ratowniczej, jedna grupa łabędzi przemieściła się, co potwierdziło, że ptaki nie przymarzły jednak druga grupa ptaków pozostała bez ruchu, dlatego strażak zabezpieczony w ubranie do pracy w wodzie i deskę lodową przedostał się w stronę zwierząt. Będąc w odległości kilku metrów od łabędzi ptaki zaczęły energicznie się poruszać, co spowodowało, że się samoistnie uwolniły i odleciały. W działaniach udział brały 2 zastępy OSP Skrzyszów i 1 zastęp Państwowej Straży Pożarnej.

Podobne zdarzenie miało miejsce w dniu 03.01.2016 r. na stawie w miejscowości Niwka gm. Wierzchosławice, tam strażacy OSP Radłów przy wykorzystaniu sań lodowych dotarli do przymarzniętego do tafli wody łabędzia i po skruszeniu lodu uwolnili ptaka. Miejscowe OSP zabrało zwierze do pobliskiego domu jednego z miejscowych gospodarzy w celu jego ogrzania. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Radłów i 1 zastęp Państwowej Straży Pożarnej, łącznie 10 strażaków. 

Trzecią interwencję strażacy podjęli w dniu 02.01.2016 r. w miejscowości Lubcza gm. Ryglice, ratując psa który był uwięziony w przepuście drogowym i nie mógł się niego wydostać. Działania strażaków polegały na podkopaniu przepustu wyciągnięciu i uwolnieniu psa. W działaniach udział brał 1 zastęp OSP Lubcza, łącznie 6 strażaków. Czytaj także: Akcje strażackie w Joninach i Lubczy

W sobotę 2 stycznia doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w Czermnej. Strażacy ugasili pożar, a następnie udrożnili przewód. Działania trwały ok. godziny. Oprócz strażaków z Czermnej, na miejscu zdarzenia pracowała również jednostka PSP Tarnów - Siedliska.

We wtorek 5 stycznia rano strażacy z Ryglic usuwali plamę oleju na ulicy przy miejscowym rynku.

Info: PSP Tarnów, własne

Czytany 1530 razy
Odsłon artykułów:
17463389

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…