czwartek, 12 listopad 2015 01:00

Świętowanie Niepodległości w okolicy i regionie

Napisał

11 listopada okolica i region świętowała Dzień Niepodległości. Dziesiątki osób uczestniczyło w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia, a tysiące wyraziło swój patriotyzm.

Ślady wojny w powiecie tarnowskim

W Centrum Kultury i Promocji Gminy Pleśna odbyła się konferencja popularno-naukowa „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - Cmentarze wojenne - dziedzictwo”. Poprzedziła ona uroczystości XVII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku, z którego relację zaprezentowano w artykule: Zlot niepodległościowy regionu tarnowskiego.

Uczestnicy konferencji udali się również na cmentarz w Łowczówku, aby wziąć udział w ceremonii wieńczącej złaz Szlakiem Legionistów. W wydarzeniu uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem z Pleśnej przedstawili prezentację historyczną. Podczas konferencji prezentowana była także wystawa poświęcona działaniom wojennym na ziemi tarnowskiej w latach 1914-1915.   

Ideą planowanego cyklu spotkań jest prezentacja najnowszych wyników badań z zakresu dziejów wielkiej wojny i historii kompleksu cmentarzy wojennych w dawnej Galicji.

Wiatr Wolności

"Wymarsz" to kolejna odsłona drugiej już edycji unikalnego projektu teatralno - edukacyjnego pt. „Wiatr Wolności” realizowanego przez Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz w ramach Małopolskiego Programu Obchodów 100-lecia I wojny światowej, przy wsparciu starostwa powiatu tarnowskiego, którego prezentacja miała miejsce w sobotę 7 listopada w Ołpinach w gminie Szerzyny, 8 listopada w Tuchowie, a 11 listopada w Zakliczynie. 14 listopada Tarnowski Teatr Niepodległości zagości w Stalowej Woli. Widowisko teatralne oparte jest na dramacie Kazimierza Brauna.  

Film Łowczówek 14

Gdzie rozpoczęła się polska droga do niepodległości po ponad stu latach zaborów? Jak polscy żołnierze trafili do okopów pod Łowczówkiem? Co wyróżniało tę bitwę na tle wielu innych rozegranych podczas I wojny? Na te i podobne pytania odpowiada film edukacyjno-promocyjny Łowczówek 14. Łowczówek jest częścią mitu polskiego, mitu narodowego. Prowadzi nas do roku 1918 i później do roku 1920, gdy pokonano bolszewików.

Film jest dostępny w rubryce portalu: Top Lista film i pod odsyłaczem: Top lista film lub pod odsyłaczem Top lista

Tarnów

Pierwszym miastem, który zrzucił kajdany niewoli zaborczej krajów sąsiednich był Tarnów. Stało się to już w październiku 1918 roku.

Tarnowskie uroczystości z okazji Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w bazylice katedralnej. Później udano się pod Grób Nieznanego Żołnierza. Przy cmentarzu w Mościcach przedstawiono inscenizację „Zdobycie odwachu CK armii przez POW'iaków”. W Teatrze im. Ludwika Solskiego ponad tysiąc osób śpiewało pieśni patriotyczne. Z kolei w Parku Strzeleckim miał miejsce XIX Bieg Sokołów. Do zawodów przystąpiło blisko pół tysiąca osób.

Tarnów świętował także poprzez inne wydarzenia. Więcej: Święto tarnowskiej niepodległości

Jodłowa

W szczególny sposób świętowała w tym roku Niepodległość gmina Jodłowa. Jednym z puntów uroczystości była Msza św. i spotkanie nawiązujące do konfederacji barskiej. Więcej: Jodłowianie uczcili poległych konfederatów

Tuchów

W Tuchowie, jak już wspomniano, odbył się spektakl teatralny pt. „Wiatr wolności” w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Natomiast we wtorek 10 listopada na cmentarzu wojennym nr 158 (Garbek – Ogonówka), miało miejsce II Osiedlowe Święto Niepodległości. Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś wręczył Zofii Piątek list gratulacyjny za godną naśladowania postawę lokalnego patriotyzmu, która przejawia się szczególną troską o cmentarz, na którym miały miejsce uroczystości.

Skrzyszów, Ryglice, Szerzyny, Pilzno

Poszczególne gminy i miejscowości okolicy także miał swoje uroczystości. Były to msze święte, przemarsze, akademie, złożenie hołdu pod pomnikami poległych. Były też własne, wyjątkowe punkty programu.

W Skrzyszowie np. uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej Zakładów Azotowych w Tarnowie, połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W Szerzynach miała miejsce akademia patriotyczna. W Pilźnie program artystyczny poświęcono Orlętom Lwowskim. W Ryglicach odbył się kolejny Marsz Niepodległości.   

OSP Szerzyny w Warszawie     

11 listopada grupa wolontariuszy OSP oraz MDP z Szerzyn wzięła udział w zabezpieczeniu medycznym Marszu Niepodległości w Warszawie w ramach współpracy ze stowarzyszeniem Lazarus (które m.in.: zajmuje się zabezpieczeniem medycznym imprez masowych). Ochotnicy uczestniczyli także w samym Marszu. Jak czytamy na stronie OSP Szerzyny, "Dla wszystkich Strażaków uczestnictwo w Marszu Niepodległości  było bardzo dużym przeżyciem patriotycznym oraz możliwością poznania, a także nawiązania współpracy z grupami medycznymi oraz innymi jednostkami Straży Pożarnej z terenu całej Polski. Uczestnicy wspominają wyjazd bardzo pozytywnie, a w przyszłym roku planują po raz kolejny pomóc w zabezpieczeniu wydarzenia".

Wojewoda podkarpacki odznaczony

Warto też dodać, że 11 listopada podczas ceremonii Narodowego Święta Niepodległości w Belwederze odbyła się uroczystość, podczas której prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom wyróżniającym się w służbie kraju. Wśród uhonorowanych znalazł się marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Otrzymał on Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Czytany 1555 razy
Odsłon artykułów:
17518020

Odwiedza nas 444 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…