środa, 04 listopad 2015 01:00

Na ratunek zabytkom cmentarnym

Napisał

Dzięki zbiórkom na cmentarzach odnowione zostaną kolejne grobowce i elementy architektury cmentarnej.

W miastach okolicy i regionu organizowane są kwesty na rzecz ratowania mogił i innych dzieł znajdujących się na cmentarzach. Dzięki tym akcjom udaje się odnowić przynajmniej niektóre zabytki. Mniej szczęścia mają nekropolie znajdujące się w mniejszych miejscowościach. Tam też znajdują się perełki architektury godne ratowania.

Tuchów

Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Tuchowa w ostatnich dniach odrestaurowano kolejny pomnik na tuchowskim cmentarzu, jakim jest figura Matki Bożej, prawdopodobnie pochodząca z końca XVIII wieku. Postać została osadzona na wyższym cokole i odnowiona. Została ona uroczyście poświęcona 27 października. To już kolejny element architektoniczny odnowiony przez Towarzystwo za pieniądze pochodzące ze zbiorki publicznej. Towarzystwa Miłośników Tuchowa poszukuje dalszych środków potrzebnych dla ratowania nagrobków starego cmentarza w Tuchowie. W tym roku w czasie kwesty cmentarnej zebrano blisko 2 tys. zł.

Pilzno

Z kolei na pilźnieńskich cmentarzach zbiórkę przeprowadziło Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Tym razem zebrano kwotę blisko 4 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie kolejnych nagrobków. 

Tarnów

W Tarnowie udało się zebrać blisko 22 tysiące złotych. Datki zostaną przeznaczone na renowacje zabytkowych grobowców na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, jakim jest Stary Cmentarz tarnowski. "Każda kwota była ważna, zarówno ten wdowi grosik, sierocy grosik jak i duże nominały wpłynęły na wynik ostateczny. Te pieniądze pozwolą nam wyremontować dwa grobowce" - mówi Antoni Sypek, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki Nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Do tej pory z zebranych datków odnowiono 46 nagrobków za łączną kwotę około 500 tys. złotych.

Info: stowarzyszenia i urzędy miejskie Tarnowa, Tuchowa, Pilzna

Czytany 1337 razy
Odsłon artykułów:
17547025

Odwiedza nas 320 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…