sobota, 17 październik 2015 02:00

Region tarnowski. Wybory parlamentarne 2015 przed nami

Napisał

W niedzielę 25 października odbędą się wybory parlamentarne. Mieszkańcy naszej okolicy mają do wyboru setki kandydatów. Warto w ciągu najbliższych dni zdecydować się, kto będzie przez kolejne 4 lata reprezentował nas w Sejmie i Senacie RP.

Wyborcy wybiorą w niedzielę 25 października 460 posłów i 100 senatorów. Mieszkańcy okręgu tarnowskiego wybiorą 9 posłów i 1 senatora, a mieszkańcy okręgu rzeszowskiego 15 posłów i 1 senatora (okręg mielecki). Do Sejmu ubiega się po kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Do Senatu jest ich zdecydowanie mniej.

 

Listy wyborcze

W okręgu tarnowskim do Sejmu swoich kandydatów wystawiło 10 komitetów wyborczych. W okręgu rzeszowskim zarejestrowano 11 list:

1. Prawo i Sprawiedliwość
2. Platforma Obywatelska RP
3. Partia Razem
4. KORWiN
5. PSL
6. Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni
7. Kukiz'15
8. Nowoczesna Ryszarda Petru
10. Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi (w okręgu rzeszowskim)
14. Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!"
15. Kongres Nowej Prawicy  

Z okręgu tarnowskiego startuje 2 kandydatów do Senatu: z PSL i PiS. W okręgu rzeszowskim powalczą kandydaci z komitetu KORWiN, PO i PiS.

 

Kandydaci

W okręgu tarnowskim zarejestrowano 162 kandydatów do Sejmu i 2 kandydatów do Senatu. Okręg rzeszowski liczy 276 kandydatów do Sejmu oraz 3 kandydatów do Senatu. Dodajmy, że gminy okolicy np. Brzyska, czy Skołyszyn są przyporządkowano do okręgu krośnieńskiego.

Oto listy zarejestrowanych kandydatów w okręgu tarnowskim i rzeszowskim (mieleckim):

Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 15, siedziba OKW: Tarnów

Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 23, siedziba OKW: Rzeszów 

Okręg wyborczy w wyborach do Senatu nr 35, siedziba OKW: Tarnów

Okręg wyborczy w wyborach do Senatu nr 55, siedziba OKW: Rzeszów

 

Posłowie, senatorowie kadencji 2011-2015

Okręg tarnowski nr 15 w wyborach do Sejmu obejmuje Tarnów, powiat tarnowski i 5 innych powiatów. Siedzibą OKW jest Tarnów.

W mijającej kadencji posłami byli: Włodzimierz Bernacki, Józef Rojek, Michał Wojtkiewicz, Jan Ziobro, Urszula Rusecka (PiS), Robert Wardzała, Urszula Augustyn, Elżbieta Achinger (PO) oraz Andrzej Sztorc (PSL). Przez część kadencji posłami byli także: Edward Czesak, który jest europosłem (PiS) i Aleksander Grad, który pracował ostatnio w firmie energetycznej (PO).
 
Okręg tarnowski nr 35 do Senatu obejmuje Tarnów, powiat tarnowski i dąbrowski. Senatorem był Kazimierz Wiatr (PiS).
 
Okręg rzeszowski nr 23 do Sejmu obejmuje 2 miasta i 11 powiatów, w tym: powiat dębicki. Posłami byli: Józefa Hrynkiewicz, Zbigniew Chmielowiec, Kazimierz Moskal, Andrzej Szlachta, Krzysztof Popiołek, Jan Warzecha, Kazimierz Gołojuch, Antoni Błądek oraz przez część kadencji Stanisław Ożóg (PiS). Posłami byli również: Zbigniew Rynasiewicz (przez część kadencji), Krystyna Skowrońska, Mirosław Pluta, Renata Butryn, Marek Poręba (PO), Jan Bury (PSL), Dariusz Dziadzio (Ruch Palikota), Tomasz Kamiński (SLD).
 
Okręg mielecki nr 55 do Senatu obejmuje powiat dębicki i 4 inne powiaty. Senatorem był Władysław Ortyl (od 2013 r. marszałek województwa podkarpackiego), którego zastąpił Zdzisław Pupa.
 
W kalendarzu wyborczym, oprócz dnia głosowania w niedzielę 25 października, zostały jeszcze dwie ważne daty: do 20 października można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania, 23 października o północy zakończy się kampania wyborcza i rozpocznie się cisza wyborcza.
Czytany 2295 razy
Odsłon artykułów:
17595328

Odwiedza nas 240 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…