wtorek, 01 wrzesień 2015 02:00

Tuchów uczcił oficerów - lotników

Napisał

Z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odsłonięto tablicę upamiętniającą lotników związanych z Tuchowem.

1 września, w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej, o godzinie 17.00, przy budynku Sokoła w Tuchowie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej tuchowskim lotnikom. W kościele pw. św Jakuba odprawiona została Msza święta, a po niej pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej odbył się uroczysty Apel Poległych.

Na tablicy podpisanej przez tuchowian widnieją nazwiska lotników:

Mjr pilot Roman Smok, ur. 1907 r., pochodzący z Będzina. Związany jest z ziemią tuchowską, ponieważ ożenił się z mieszkanką Burzyna. Szkolił się w Szkole "Orląt" w Dęblinie, zginął nad kanałem La Manche w 1942 r. jako żołnierz Polski w brytyjskim 307. dywizjonie RAF. Tam też zostało jego ciało.

Plut pilot Kazimierz Siwek, ur. 1918 r., uczył się w Tuchowie i Tarnowie, odbył szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Lwowskim. Wstąpił do 2 Pułku lotniczego w Krakowie jako ochotnik. Po kampanii wrześniowej przybył do Anglii, i został pilotem 315. Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego Dęblińskiego RAF. Zginął w 1944 r. w czasie lotu w Anglii i tam został pochowany.

Starszy sierż - mechanik samolotowy Maksymilian Matwijów. Ur. w 1897 r.. w Grybowie. Był najpierw żołnierzem armii austro - węgierskiej, a następnie członkiem Tajnej Organizacji Polskiej. Walczył m.in. w wojnie polsko - rosyjskiej w 1920 r. Był oficerem 316 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego”. Zmarł w 1980 r. w Tuchowie i tu został pochowany w rodzinnym grobowcu.

Na tablicy tuchowskiej  uczczono także pilota, który zginął w czasie powojennym: kpt pilot Roman Sajdak poniósł śmierć w katastrofie lotniczej w pobliżu Niecieczy nad Wieprzą 1983 r. Porucznik pilot inż. Roman Sajdak był pilotem garnizonu Dęblin. Urodził się w 1953 r. w Tuchowie.

Źródła pomocnicze: niebieska Eskadra, Tuchowskie Wieści, www.tuchow.pl

Czytany 1560 razy
Odsłon artykułów:
17585464

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…