czwartek, 05 marzec 2015 01:00

Odżywianie w ciąży

Napisał

Dieta w trakcie ciąży jest bardzo istotna dla rozwoju i zdrowia dziecka. Niedożywienie ciężarnej może prowadzić do występowania otyłości oraz innych chorób.

Zagrożenie miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą zostaje zaprogramowane w okresie płodowym i zależy od masy ciała noworodka. W ciąży nie należy stosować diet niekonwencjonalnych lub restrykcyjnych.Jak uważa prof. Paulin Moszczyński dieta ciężarnej powinna być urozmaicona, oparta na jarzynach, owocach, kaszach, rybach, mięsie, produktach mlecznych. Poleca on produkty zbożowe z pełnego przemiału. Należy konsumować jak najwięcej produktów po minimalnej obróbce kulinarnej. Smażenie, wędzenie, peklowanie, marynowanie, solenie wywołują niekorzystne zmiany w składzie chemicznym żywności oraz niszczą witaminy, biopierwiastki i inne naturalne substancje. W następstwie tych procesów pojawiają się w żywności substancje rakotwórcze czy teratogenne. Gotowanie rozkłada większość witamin, a rozpuszczalne w wodzie przechodzą do wywaru, wylewanego następnie do zlewu. Sól należy zastępować przyprawami ziołowymi. Wskazane jest wypijanie około 2 l płynów w postaci niegazowanej wody mineralnej lub lekkiej herbaty.

Najczęstszym niedoborem żywieniowym u ciąży jest brak żelaza powodujący anemię. Przyswajaniu żelaza sprzyja dieta bogata w białka oraz witaminę C. Natomiast kawa i herbata utrudniają absorbcję tego pierwiastka. Osoby zdrowe wchłaniają tylko około 10% żelaza obecnego w produkcie spożywczym. Wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym jest niskie z ryżu (poniżej 1%) i szpinaku (2%), a duże z mięsa rybiego (12%), wątroby (19%) oraz z drobiu, cielęciny i wieprzowiny (22%).

Jakie inne niedobory żywieniowe występują u kobiet ciężarnych? Jak radzić sobie z mdłościami w tym okresie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tekście eksperta Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów prof. Paulina Moszczyńskiego, opublikowanym na stronie spółki w zakładce Dla mamy: http://www.czt.com.pl/aktualnosci,486,0

Czytany 1467 razy
Odsłon artykułów:
17517995

Odwiedza nas 182 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…