sobota, 03 styczeń 2015 01:00

Bezpieczny senior

Napisał

Seniorzy to grupa społeczna szczególnie narażona na działania złodziei i oszustów.

Ofiarami fałszywych wnuczków, inkasentów, pracowników wodociągów czy administracji najczęściej padają starsze i samotnie mieszkające osoby. Pozbawieni skrupułów przestępcy wykorzystują ich dobroć i chęć bezinteresownego niesienia pomocy.

W trosce o poprawę ich bezpieczeństwa, od jesieni tarnowscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne adresowane do osób starszych. Akcja „Bezpieczny Senior” wpisuje się w edukacyjno-informacyjną politykę Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, skierowaną do najstarszych, których głównym założeniem jest ograniczenie przestępczości, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa seniorów.

Akcja „Bezpieczny senior” to w głównej mierze działania ukierunkowane na podniesienie świadomości oraz przybliżenie podstawowych zasad unikania zagrożeń -także tych w ruchu drogowym, prowadzone w ramach współpracy z klubami seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

Oprócz edukacyjnej roli akcji polegającej na kształtowaniu właściwych postaw i zachowań zmierzających do wyeliminowania zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze, jej ważnym przesłaniem jest budowanie poczucia współodpowiedzialności seniorów za bezpieczeństwo osobiste w środowisku lokalnym.

Końcem października, w ramach akcji „Bezpieczny senior” policjanci Wydziału Ruchu spotkali się z wybierającą się na pieszą rekreację, w okolice Góry św. Marcina, kilkudziesięcioosobową grupą tarnowskich seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przed wyprawą wyposażyli piechurów w niezbędne podczas poruszania się po drogach, po zmierzchu odblaski oraz zapewnili bezpieczny przemarsz całej grupy przez zatłoczony teren miasta.

W listopadzie policjanci brali też udział w zorganizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zajęciach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Spotkanie na temat bezpiecznego poruszania się po drogach poprowadził asp. szt. Mariusz Oleksy z Wydziału Ruchu Drogowego tarnowskiej komendy miejskiej.
 

Poniżej kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by do minimum ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa :

-Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych

-Zawsze zamykajmy drzwi na zamek

-Nie wierzmy w życiowe okazje

-Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość

-Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru

-Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny

-Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach

-Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów

-Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję

KMP Tarnów

Czytany 1425 razy
Odsłon artykułów:
17595376

Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…