czwartek, 05 luty 2015 01:00

Uroczystości rocznicowe 7 lutego

Napisane przez Ogłoszenia, reklamy

Zachęcamy do uczestnictwa w organizowanych w najbliższą sobotę popołudniowych uroczystościach, przywołujących pamięć żołnierzy, którzy w walce o niepodległość złożyli w naszym regionie najwyższą ofiarę. Data 7 lutego powinna być dla tarnowskich patriotów ważną datą rocznicową, choć nadal jest prawie nieznana...

Szukamy chętnych uczestników uroczystości, którzy użyczyliby miejsca w swoich samochodach, zabierając z powrotem m.in. młodych strzelców, którzy na grób bohatera wybierają się już rano, pieszo, nawiązując do tradycji podobnych marszów jakie w okresie międzywojennym odbywały się na trasie Tarnów - Pilzno. Bardzo proszę o pilny kontakt w tej sprawie na tel. 692 282 970

Tego dnia w roku 1947 w tarnowskim więzieniu lub w jego okolicach (prawdopodobnie przy ul. Tuchowskiej, między jednym a drugim mostem) wykonano wyrok śmierci na trójce żołnierzy podziemia niepodległościowego - Mieczysławie Cielosze ps. Sprytny", Bronisławie Cielosze ps. "Dąb" i Stanisławie Kiełbasie, skazanych w procesie pokazowym prawdziwych i domniemanych uczestników zamachu na kapitana NKWD Lwa Sobolewa, faktycznego szefa tarnowskiego UB (najbardziej spektakularna akcja podziemia antykomunistycznego w powojennym Tarnowie).

Tego dnia również, ale w roku 1915, na rynku w Pilźnie powieszony został przez Rosjan ppor. Stanisław Kaszubski ps. "Król", legionista schwytany po bitwie pod Łowczówkiem, więziony potem w Radomyślu i Tarnowie przez carskie wojska, jedyny oficer legionowy na którym Rosjanie wykonali w czasie I wojny światowej wyrok śmierci. Żołnierz, który nie chciał zdradzić legionowego, a więc polskiego munduru nawet za cenę własnego życia (przed wykonaniem wyroku odczytano mu ukaz, w którym car darował mu życie, jeśli Kaszubski wstąpiłby w szeregi carskiej armii). Swój wybór Kaszubski tak wytłumaczył w wierszu pozostawionym w celi, a napisanym w przeddzień egzekucji:

„Choć wróg szarpie ciało, nie zdoła złamać wiary.
Ufność w Boga mego sprowadza wielką moc do serca.
Osądzony za zdradę stanu, wierny Ojczyźnie i wierny Panu.
Cierpię okropną niedolę, lecz nie zdradzę i umrzeć wolę.
Tak mi dopomóż Bóg.”

Odwaga polskiego legionisty tak rozwścieczyła Rosjan, że nawet miejsce jego pochówku zostało sprofanowane przez kozacką sotnię. Ziemia z grobu por. Kaszubskiego została wykorzystana pod koniec lat 20. XX w. w tarnowskim Pomniku Nieznanego Żołnierza, a w okresie międzywojennym - w dniu śmierci bohatera - środowiska legionowe i strzeleckie organizowały coroczny Marsz Pamięci na trasie Tarnów - Pilzno.

O tych szlachetnych żołnierzach polskiej niepodległości nie możemy nie pamiętać w dniu rocznicy złożonej przez nich ofiary. Dlatego zapraszamy do jak najliczniejszego uczestnictwa w zaplanowanych na sobotę 7 lutego krótkich, kameralnych uroczystościach na dwóch cmentarzach: Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie - Krzyżu i Cmentarzu w Pilźnie.

Rozpoczniemy o godzinie 13:30 od modlitwy i krótkiego wspomnienia na Cmentarzu w Krzyżu przy grobie S.Kiełbasy i M.Cielochy. Zaraz potem udamy się na Cmentarz Parafialny w Pilźnie, gdzie o godz. 14:30 podobna do tarnowskiej, uroczystości odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym w Pilźnie przy grobie por. S. Kaszubskiego w okrągłą, setną rocznicę jego stracenia. Połączymy się tam ze strzelcami z kilku plutonów (Tarnów, Brzesko i Dębica), którzy od rana maszerować będą z Tarnowa ku mogile "Króla". Prosimy o jak najliczniejszy udział wszystkich patriotów z Tarnowa i okolic w obu tych wydarzeniach. Abyśmy mogli zapewnić odpowiedni transport spod Nowego Cmentarza do Pilzna i z powrotem do Tarnowa - prosimy o zwrotne telefoniczne zgłoszenie chęci wzięcia udziału w tym krótkim wyjeździe na pilzneński cmentarz pod nr 662 930 947 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wyjazd - zaraz po uroczystości na krzyskim cmentarzu, powrót do Tarnowa ok. 15:30. W zależności od ilości chętnych, podejmiemy decyzję o wynajmie busa lub autobusu (koszt wynajmu to ok. 15-20 zł na osobę). Być może jednak wystarczą samochody osobowe. Dlatego serdecznie prosimy o zgłaszanie się również tych, którzy chcą wybrać się do Pilzna, dysponują własnym pojazdem i mogliby zabrać ze sobą innych pasażerów. Bardzo liczymy na na Wasz udział i Waszą pomoc. Oczywiście koszty paliwa pokrywamy solidarnie.

Serwis Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości

Czytany 1347 razy
Odsłon artykułów:
17143830

Odwiedza nas 941 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…