środa, 17 czerwiec 2015 02:00

Dni pamięci o polskości Kresów w Powiecie Tarnowskim

Napisał

Z inicjatywy Wicestarosty Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego organizowany jest I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Kresowej. Odbędzie się on 19 czerwca w Gromniku. Natomiast w dniu poprzedzającym Przegląd wystawiony zostanie spektakl „Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz.

18 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku Teatr Nie Teraz wystawi spektakl „Ballada o Wołyniu”, jako swoiste preludium do I Międzypowiatowego Przeglądu Pieśni Kresowej.

W piątek 19 czerwca od godziny 9.00 do 14.30 będą odbywały się przesłuchania konkursowe. Gościem specjalnym wydarzenia będzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego wystąpienie zostało zaplanowane na godzinę 13.00.

Z kolei o 14.30 w amfiteatrze letnim rozpocznie się koncert barda Lecha Makowieckiego wraz z zespołem.

W I Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni Kresowej uczestniczą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego oraz ościennych powiatów.

- To już dwa lata od chwili gdy w Gromniku odsłonięty został monument poświęcony ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Pragniemy, aby z tym miejscem wiązały się inicjatywy kulturalne i edukacyjne, utrwalające w świadomości polskiego społeczeństwa pamięć o polskości Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Stąd właśnie Gromnik i Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Kresowej - mówi Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

Organizatorami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, Zespół Szkół w Gromniku oraz Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie. Przeglądowi patronuje Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.

Czytany 1110 razy
Odsłon artykułów:
17602030

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…