niedziela, 07 lipiec 2024 09:14

Przedostatni dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Napisał

Zakończył się kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. W pierwszą sobotę miesiąca do sanktuarium na Lipowym Wzgórzu przybyło wiele pielgrzymek. Wśród zaproszonych gości był m.in. JE ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Tradycyjnie dzień rozpoczął się o godz. 6:00 odsłonięciem Cudownego Obrazu i Mszą Świętą sprawowaną w bazylice. Z kolei Eucharystię o 7:00 celebrowano już na dziedzińcu wokół ołtarza polowego. Tej dziś przewodniczył o. Jacek Dembek CSsR, misjonarz pracujący w Tuchowie. Następnie o godzinie 9:00 została złożona kolejna Najświętsza Ofiara, której przewodniczył ks. kan. Maciej Ścibór, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego w Lubomierzu. Ta celebracja zgromadziła przede wszystkim pielgrzymkę uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, pielgrzymów idących szlakiem św. Jakuba, pątników zdążających do wszelkich sanktuariów maryjnych, uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz rowerzystów. W swoim kazaniu ksiądz kanonik wyjaśnił znaczenie słowa „pielgrzymka”, pytając zebranych o intencje, z którymi dziś przybyli.

Uroczysta suma pod przewodnictwem JE ks. abpa Stanisława Budzika przyciągnęła na plac nie tylko liczną pielgrzymkę kolejarzy i pracowników przewozów autokarowych, ale także wiele grup przybywających pieszo z okolicznych miejscowości. Metropolita w swoim kazaniu rozważał tajemnice Zwiastowania i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, nawiązując przy tym do Liturgii Słowa. Przytoczył również historię i życiorys bp. Leona Wałęgi, koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Tradycyjnie po skończonej Eucharystii poszliśmy w barwnej i radosnej procesji wokół bazyliki z Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, śpiewając uroczyste „Te Deum”.

O godz. 13:00 do tuchowskiego sanktuarium przybyła IX Piesza Franciszkańska Pielgrzymka z Zakliczyna. Pątnicy uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej przy ołtarzu polowym.

W godzinę Miłosierdzia teren wokół bazyliki zapełnił się po brzegi. Tym razem do Matki Bożej Tuchowskiej przybyła pielgrzymka dzieci i rodzin wielodzietnych. W czasie homilii główny celebrans, o. Ludwik Łabuda CSsR, ekonom tuchowskiego domu zakonnego, tłumaczył zgromadzonym sens przeżywania wielkiego odpustu oraz tajemnicę obecności Maryi w Kościele. Eucharystia zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz tzw. błogosławieństwem lourdzkim. Całość celebracji uświetniał Zespół Regionalny „Mała Koronka” z niedalekiej Bobowej.

Ostatnim punktem dnia była uroczysta Msza Święta wieczorna sprawowana o godz. 18:30. Przewodniczył jej ekonom Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Piotr Podraza CSsR. Na liturgię przybyła liczna pielgrzymka ludzi pracy, osób pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców. W kazaniu główny celebrans nakreślił problem trudności przeżywania wiary we współczesnym świecie. „Bez Boga nie ma prawdziwego życia, życie bez Boga to nie życie – mówił - (…) W poszukiwaniu szczęścia stajemy dzisiaj przed Matką Boża Tuchowską, która wskazuje nam swojego Syna, mówiąc niejako: «Tylko z Nim możecie szczęśliwie przeżyć swoje życie»”.

Po zakończonej Mszy Świętej pątnicy przeszli procesyjnie do bazyliki na apel maryjny, po czym odbył się tzw. wieczorek maryjny, w czasie którego zespół „Tehilach” z Krakowa zagrał koncert uwielbienia.

Br. Kacper Grabowski CSsR

Fot.: br. Bartłomiej Laskowski CSsR, br. Kacper Grabowski CSsR, Krzysztof Jasiński

Czytaj także: Wielki Odpust Tuchowski 2024 - Program

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 311 razy
Odsłon artykułów:
17603376

Odwiedza nas 597 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…