piątek, 05 lipiec 2024 21:30

Sensacyjne odkrycie w Szerzynach: Kopalne szczątki mamuta włochatego

Napisał

Podczas prac budowlanych przy kompleksie rekreacyjnym w Szerzynach odkryto kopalne szczątki mamuta włochatego. Wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd, poinformował o niezwykłym znalezisku, które stanie się atrakcją turystyczną.

Podczas budowy kompleksu rekreacyjnego w Szerzynach natrafiono na cenne znalezisko z okresu zlodowacenia plejstoceńskiego. W trakcie prac odkryto mierzący około 30 cm górny ząb trzonowy mamuta włochatego (Mammuthus primigenius).

Wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd, złożył wniosek, na mocy którego decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, ząb pozostanie w posiadaniu Gminy Szerzyny. Znalezisko zostanie wyeksponowane w miejscu jego odkrycia, stając się lokalną atrakcją turystyczną.

Wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd podaje, że mamuty włochate rozpowszechniły się na półkuli północnej podczas ostatniej epoki lodowcowej, od około 100 000 do 15 000 lat temu. Żyły na obszarach od Hiszpanii po Alaskę. Ocieplenie klimatu, które rozpoczęło się około 15 000 lat temu, doprowadziło do kurczenia się ich siedlisk. Ostatnie mamuty wyginęły około 4 000 lat temu na odizolowanej Wyspie Wrangler. Na terenie Polski do dziś znaleziono szczątki trzech gatunków plejstoceńskich słoni: słonia leśnego, mamuta stepowego oraz mamuta włochatego.

Wójt Grzegorz Gotfryd zaproponował także przyszłe plany związane z odkryciem: „A może by tak w przyszłości zbudować park linowy z postaciami z 'Epoki lodowcowej' dla najmłodszych mieszkańców Gminy Szerzyny i turystów?”

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 1966 razy
Odsłon artykułów:
17603363

Odwiedza nas 454 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…