środa, 12 czerwiec 2024 19:30

Oświadczenie samorządów i protesty mieszkańców w sprawie wschodniej obwodnicy Tarnowa

Napisał

Samorządy gmin Skrzyszów i Lisia Góra stanowczo sprzeciwiły się nowym wariantom przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa, wydając wspólne oświadczenie. W ostatnich dniach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprezentowała cztery nowe propozycje trasy, co wywołało falę protestów w podtarnowskich miejscowościach. Mieszkańcy, zaskoczeni i oburzeni nowymi pomysłami, wyrażają swoje niezadowolenie i domagają się dialogu oraz uwzględnienia ich uwag w planach inwestycji.

Wspólne oświadczenie samorządów Skrzyszowa i Lisiej Góry

Szanowni mieszkańcy,

Ze zdumieniem zapoznaliśmy się z nową propozycją przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa. Przedstawione cztery warianty jej budowy są dla nas absolutnie nie do przyjęcia. Nie ma na to naszej zgody!

Liczymy, że na drodze dialogu i współpracy wypracujemy rozwiązanie, które pozwoli zrealizować to przedsięwzięcie. Zdajemy sobie sprawę, że jest ono ważną i potrzebną dla rozwoju inwestycją. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania przyniosą zamierzone efekty w postaci wypracowania akceptowalnego przez naszych mieszkańców rozwiązania, np. powrót do koncepcji, która już uzyskała decyzję środowiskową.

Kontrowersje wokół wschodniej obwodnicy Tarnowa

Wschodnia obwodnica Tarnowa wzbudza spore kontrowersje od kilku lat. Początkowo miała ona przebiegać przez granice Tarnowa i gminy Tarnów w miejscowości Wola Rzędzińska. Miasto jednak nie miało środków na pokrycie kosztów budowy części drogi, co skutkowało poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań. We wrześniu 2022 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał dokument rozpoczynający prace przygotowawcze nad nowym przebiegiem trasy, który miał omijać miasto i przebiegać przez powiaty tarnowski i dębicki.

Spotkania informacyjne i protesty mieszkańców

Nowe warianty przebiegu obwodnicy, obejmujące miejscowości takie jak Wola Rzędzińska, Jodłówka-Wałki, Skrzyszów oraz Zaczarnie, wywołały burzliwe protesty. Mieszkańcy Zaczarnia, Lisiej Góry i innych miejscowości wyrazili swoje niezadowolenie podczas spotkania informacyjnego. "STOP budowie obwodnicy Tarnowa", "Zostawcie nasze domy" – to tylko niektóre z haseł na transparentach.

Korzyści z budowy obwodnicy

Pomimo kontrowersji, wschodnia obwodnica Tarnowa mogłaby przynieść znaczne korzyści. Pomogłaby rozładować ruch samochodowy w Tarnowie, ułatwiając mieszkańcom regionu poruszanie się po mieście i komunikować się z innymi częściami kraju. Inwestycja mogłaby również przyciągnąć nowe firmy, wspierając rozwój gospodarczy Tarnowu i regionu.

GDDKiA o dialogu z mieszkańcami

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz projektanci starali się uspokoić emocje, zapewniając, że dialog z mieszkańcami jest kluczowy. Mieszkańcy są jednak rozczarowani brakiem wcześniejszych konsultacji i domagają się większej transparentności w procesie decyzyjnym.

Kolejne spotkanie dla mieszkańców gminy Tarnów planowane jest jutro, 13 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Woli Rzędzińskiej.

Czytaj także: Spotkania informacyjne dotyczące budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Mamy nadzieję, że dostarczył Ci wartościowych informacji. Zapraszamy do lektury innych naszych publikacji.

Czytany 453 razy
Odsłon artykułów:
17603331

Odwiedza nas 266 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…