poniedziałek, 03 czerwiec 2024 19:30

Zmarł o. Mieczysław Witalis - redemptorysta z Tuchowa

Napisał

W niedzielny poranek, 2 czerwca 2024 roku, w szpitalu w Tarnowie zmarł o. Mieczysław Witalis, redemptorysta ze wspólnoty w Tuchowie. Odszedł w wieku 93 lat, po 69 latach kapłaństwa i 76 latach życia zakonnego. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w środę, 5 czerwca, o godzinie 12:00 w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Życie i posługa o. Mieczysława Witalisa

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 roku w Rzuchowej w diecezji tarnowskiej jako najmłodszy z dziewięciorga dzieci Władysława i Bronisławy z d. Michałowskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rzuchowej i Pleśnej, został przyjęty do prywatnego gimnazjum redemptorystów w Krakowie. W 1947 roku wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów, a nowicjat odbywał w Łomnicy-Zdroju. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 sierpnia 1948 roku.

Kontynuował naukę w Toruniu, a po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 roku w Tuchowie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł magistra.

O. Witalis pełnił wiele funkcji w swoim Zgromadzeniu: był wikariuszem przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, przełożonym domów w Krakowie, Warszawie i Tuchowie, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz przewodniczącym Diecezjalnej Komisji Artystyczno-Konserwatorskiej.

Przez wiele lat wykładał historię sztuki w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Od 1991 do 2000 roku mieszkał w seminarium w Szczecinie, gdzie pełnił funkcję ojca duchownego, spowiednika i wykładowcy historii sztuki. Następnie przez dwa lata pomagał w duszpasterstwie w Tuchowie i prowadził rekolekcje dla kapłanów.

Ostatnie lata i spuścizna literacka

Od 2002 do 2023 roku mieszkał we wspólnocie redemptorystów w Szczecinie, gdzie był dekanalnym ojcem duchownym, asystentem Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich oraz wykładowcą historii sztuki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od października 2023 roku należał do wspólnoty redemptorystów w Tuchowie, pozostając aktywnym do ostatnich dni swojego życia.

O. Mieczysław Witalis był autorem kilku książek, w tym „Byłem obok – towarzyszenie osobom powołanym do służby Bożej w kapłaństwie i życiu zakonnym”, „Eucharystia. Zobaczyć więcej” oraz „Na nasze podobieństwo. Droga krzyżowa medytowana w kontekście naszych ludzkich doświadczeń”. Publikował również liczne rozważania i artykuły w czasopismach takich jak Homo Dei, Dobry Pasterz oraz tarnowska Currenda.

O. Witalis zmarł w wieku 93 lat, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo duchowe i literackie, które będzie inspirować kolejne pokolenia.

Informację o śmierci, pogrzebie oraz życiu zmarłego podał serwis Redemptorystów - rdemptor.pl

Czytany 560 razy
Odsłon artykułów:
17594801

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…