poniedziałek, 13 maj 2024 21:35

Eno-majówka na Kokoczu – otwarcie sezonu enoturystycznego

Napisał

12 maja 2024 roku odbyła się "Eno-majówka na Kokoczu", inaugurując sezon enoturystyczny. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczestników, oferując liczne atrakcje w piękny, słoneczny dzień.

Degustacje, regionalne potrawy i atrakcje

Uczestnicy mogli degustować produkty z winnicy Piwnice Antoniego w Woli Lubeckiej oraz regionalne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Lubeckiej i Zalasowej. Na stołach pojawiły się m.in. Rzodkie ziemnioki z Smęgorzowa, wpisane na ministerialną listę potraw tradycyjnych, a strażacy z OSP Wola Lubecka serwowali kiełbaski z grilla.

Bartosz Wilczyński, sommelier i promotor kulinarny, opowiadał o winach z wielką pasją, co przyciągnęło liczną publiczność.

Kultura i ekologia

Pracownicy Centrum Kultury w Ryglicach rozdawali nasiona ryglickich kwiatów (mak, chaber, niezapominajka, rumianek) w ramach akcji "Stwórz z nami kwietną łąkę", promując tworzenie naturalnych przestrzeni.

Wydarzenie uświetniły występy lokalnych kapel ludowych, takich jak Spod Kokocza, W Kuźni u Kowala oraz Młodzieżowa Kapela Ludowa z Pod Dęba z Zalasowianiami.

Organizacja i wsparcie

Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich z Lubczy oraz Centrum Kultury w Ryglicach, pod honorowym patronatem Burmistrza Ryglic, Pawła Augustyna. Impreza przyciągnęła gości z całej Polski i była współfinansowana przez Województwo Małopolskie.

Fot.: Stanisław Stańczyk / Centrum Kultury w Ryglicach

Czytany 288 razy
Odsłon artykułów:
17465050

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…