niedziela, 12 maj 2024 18:14

W hołdzie ks. prof. dr. hab. Janowi Walowi – życie poświęcone dialogowi i służbie

Napisał

W rocznicę urodzin ks. prof. Jana Wala, jego przyjaciele, współpracownicy i wspólnota z Przeczycy oddali hołd jego pamięci, podkreślając jego wkład w rozwój teologii i dziennikarstwa.

Jak informuje portal Diecezji Tarnowskiej, w przeddzień 82. rocznicy urodzin ks. prof. dr. hab. Jana Wala, rodzimy kościół w Przeczycy stał się miejscem sesji upamiętniającej jego życie i dzieło. Swoje refleksje na temat życia ks. Wala podzielili przyjaciele i współpracownicy, zwracając uwagę na jego głębokie związki z miejscowym sanktuarium oraz nieustanne zaangażowanie w życie kościelne.

Ks. Edward Janikowski, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Przeczyckiej, wspomniał ks. Wala jako człowieka głębokiej wiary i twórcę nowenny oraz modlitewnika, co świadczy o jego miłości do Matki Bożej i zaangażowaniu w życie parafialne. Z kolei ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił znaczący wkład ks. Wala w rozwój akademicki uczelni, szczególnie w dziedzinie dziennikarstwa i teologii.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka zwrócił uwagę na naukowe pasje ks. Wala, jego prace nad dialogiem międzyreligijnym i edukacyjną działalność, podczas której wypromował wielu młodych naukowców. Ks. prof. dr hab. Stefan Koperek podkreślił kapłańską misję ks. Wala, cytując jego słowa o wierności powołaniu aż po śmierć.

Wspomnienia zakończyła Msza Święta i modlitwa przy grobie ks. Wala, które zebrały liczne grono osób, które ceniły jego życie i naukę. Jak zauważył ks. prof. dr hab. Jan Machniak, ks. Wal pozostawił trwały ślad w życiu kościelnym, co potwierdza jego ostatnia Msza święta odprawiona dzień przed śmiercią.

Ks. prof. dr hab. Jan Wal, urodzony 12 maja 1942 roku w Przeczycy, był wybitnym duchownym i naukowcem, którego życie kapłańskie i akademickie było nieodłącznie związane z Archidiecezją Krakowską.

Czytany 124 razy
Odsłon artykułów:
17465063

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…