środa, 28 luty 2024 16:45

Wspólne działania służb i społeczności w poszukiwaniach zaginionych

Napisał

W poniedziałek w Małopolsce intensywne poszukiwania czwórki zaginionych nastolatków zakończyły się sukcesem, dzięki zaangażowaniu policji, straży, internautów i przypadkowego spotkania.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Tarnowie, w Małopolsce, w miejscowości Ołpiny, doszło do niepokojącego zaginięcia 13-letniej dziewczynki, która opuściła dom wczesnym rankiem, pozostawiając list o niepokojącej treści. Alarm dla służb został ogłoszony w Tarnowie oraz Tuchowie, a do poszukiwań zaangażowano straż pożarną, przewodników z psami służbowymi oraz operatorów dronów. Wprowadzono szeroko zakrojone działania poszukiwawcze, które trwały do wieczora. Dzięki niestrudzonej pracy służb i wsparciu społeczności, nastolatka została odnaleziona na drodze leśnej przez policjanta będącego po służbie. Dziewczynka była cała i zdrowa.

Tego samego dnia, w powiecie wadowickim, zgłoszono zaginięcie 12-letniego chłopca. Dzięki mobilizacji służb i wykorzystaniu mediów społecznościowych, chłopiec został odnaleziony przez kobietę, która rozpoznała go z komunikatu. Został bezpiecznie przekazany rodzicom.

W Krakowie doszło do zaginięcia dwóch nastolatków z placówki opiekuńczo-wychowawczej. Po wielogodzinnych poszukiwaniach, nieletni zostali wylegitymowani przez policjantów na terenie Chorzowa, również całe i zdrowe.

Te wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy między służbami, społecznością lokalną i wykorzystaniem mediów społecznościowych w rozwiązywaniu tego typu spraw. Dodatkowo, w artykule zamieszczono porady dla rodziców i dzieci, jak postępować w przypadku zaginięć, oraz informacje o dostępnych telefonach zaufania, oferujących wsparcie psychologiczne i prawne.

Policja radzi, że w przypadku zaginięcia dziecka lub młodzieży, kluczowa jest szybka i zorganizowana reakcja. Oto szczegółowe kroki i kontakty, które mogą okazać się pomocne:

Co robić, gdy zaginie dziecko:

  1. Natychmiastowe zgłoszenie na Policję: Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zgłoszenie zaginięcia w najbliższej jednostce Policji. Nie ma minimalnego okresu czasu, który musi upłynąć, aby zgłosić zaginięcie.

  2. Dokładny opis i zdjęcie: Przy zgłoszeniu ważne jest, aby dostarczyć policjantom jak najdokładniejszy opis ubrania, w którym zaginione dziecko zostało ostatnio widziane, oraz dostarczyć aktualną fotografię.

  3. Lista znajomych i miejsc: Przygotuj listę przyjaciół, adresów i miejsc, które Twoje dziecko lubi odwiedzać. Może to pomóc w skierowaniu poszukiwań.

  4. Sprawdzenie pokoi i osobistych rzeczy: Przeszukaj pokój dziecka oraz jego osobiste rzeczy, mogą one zawierać wskazówki dotyczące jego aktualnego miejsca pobytu lub przyczyn zaginięcia.

Telefony zaufania i wsparcia:

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (bezpłatny, anonimowy, całodobowy, chat całodobowy). Profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne dla dzieci, rodziców i opiekunów.

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży "Niebieska Linia": 116 111 (bezpłatny, anonimowy, całodobowy, chat w godzinach 14:00 - 24:00). Wsparcie dla młodzieży i dzieci potrzebujących pomocy.

  • Telefon i Chat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: 800 119 119 (bezpłatny, anonimowy, codziennie w godzinach 14:00 - 22:00). Możliwość rozmowy z psychologiem o problemach, trudnościach czy kryzysie psychicznym.

  • Telefon Zaufania Młodych (do 25 r.ż.) Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych: 22 484 88 04 (płatny według stawek operatora, od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 - 20:00). Wsparcie dla młodych osób doświadczających kryzysów emocjonalnych, problemów szkolnych, domowych czy zawodowych.

Pamiętaj, że w sytuacji zagrożenia lub potrzeby wsparcia, zawsze możesz szukać pomocy u profesjonalistów. Telefon zaufania to miejsce, gdzie możesz podzielić się swoimi obawami i uzyskać profesjonalne doradztwo.

Czytany 145 razy
Odsłon artykułów:
17382067

Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…