sobota, 27 styczeń 2024 17:37

Spotkanie zarządów województw małopolskiego i podkarpackiego: Współpraca i wizja przyszłości

Napisał

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyło się posiedzenie Zarządów Województw Małopolskiego i Podkarpackiego, skupiające się na współpracy regionalnej i planach na przyszłość.

W piątek, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, odbyło się  spotkanie Zarządów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Marszałkowie Witold Kozłowski i Władysław Ortyl wraz z delegacjami skoncentrowali się na wymianie doświadczeń oraz planowaniu przyszłych projektów. To pierwsze takie spotkanie od 2019 roku, a jego cykliczność została przerwana przez pandemię i wybuch wojny na Ukrainie.

Marszałek Małopolski, Witold Kozłowski, wyraził wdzięczność za nieprzerwaną współpracę, podkreślając szczególnie działania na rzecz uchodźców z Ukrainy i inne wspólne przedsięwzięcia. W planach województw znalazły się projekty rozwoju Głównego Szlaku Beskidzkiego, zrównoważonego rozwoju turystycznego Karpat, w tym Szlaku Kultury Wołoskiej, oraz budowa spójnej sieci tras i szlaków rowerowych.

Z kolei Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, podkreślił znaczenie wzmacniania tych relacji dla mieszkańców obu regionów. Wspólne działania dotyczą również komunikacji kolejowej i infrastruktury drogowej, z naciskiem na drogę wojewódzką 984, która łączy Małopolskę z Podkarpaciem.

Spotkanie było również okazją do złożenia wspólnej petycji do ministerstw o zwiększenie dotacji celowej na działania parków krajobrazowych. Obecnie oba województwa zajmują niskie miejsca pod względem wysokości dotacji rządowej, mimo znacznej powierzchni parków.

Podczas spotkania omówiono także tematy związane z pomocy Ukrainie, inwestycjami drogowymi, transportem kolejowym i rozwojem turystyki. Zarządy obu województw zgodnie pracują na rzecz rozwoju gospodarczego, który ma poprawić warunki życia mieszkańców. Wspólne obszary planowania strategicznego obejmują zrównoważony rozwój, obszary zmarginalizowane oraz Szlak Beskidzki.

Marszałek Ortyl zwrócił uwagę na potrzebę wspólnego podejścia do aktualizacji strategii województw. Dyrektorzy departamentów z obu urzędów marszałkowskich przedstawili swoje perspektywy na rozwój regionalny, wskazując na znaczenie ponadregionalnej współpracy w zarządzaniu procesami społecznymi i gospodarczymi.

Warto podkreślić, że spotkanie to stanowi ważny krok w kształtowaniu przyszłości obu województw, gdzie współpraca regionalna i planowanie strategiczne grają kluczową rolę.

Czytany 191 razy
Odsłon artykułów:
17462046

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…