poniedziałek, 08 styczeń 2024 17:55

Urodziny Solskiego!

Napisał

Ludwik Solski, legenda polskiego teatru, patron tarnowskiej sceny, żyjący blisko 100 lat, urodził się 20 stycznia 1855 roku w Gdowie. Jednym z wydarzeń 70. jubileuszowego sezonu teatralnego będzie wspólne z widzami świętowanie jego urodzin. Wieczór urodzinowy zaplanowano na niedzielę 21 stycznia.

- Oczyma wyobraźni widzę Ludwika Solskiego pędzącego swoim motocyklem na spektakle „Zemsty" w naszym teatrze. Grał przecież z powodzeniem rolę Dyndalskiego z innymi aktorami w premierze z 1945 roku – przypomina Rafał Balawejder, dyrektor teatru. Leciwy wiek nie przeszkadzał w skutecznym uprawianiu zawodu aktora do ostatnich lat. To musiało być bardzo poruszające dla tarnowian oglądających mistrza na scenie przy Mickiewicza.

Rocznicę urodzin Ludwika Solskiego teatr postanowił świętować na wesoło. Widzowie i uczestnicy tego wydarzenia obejrzą spektakl "Mayday". To żelazna klasyka gatunku komediowego, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, dyrektora artystycznego. Wszystkich widzów zapraszamy już godzinę przed spektaklem. Na gości czekał będzie słodko – słony, niespodziankowy poczęstunek. Po przedstawieniu przyjdzie czas na urodzinowy tort i szampańskie toasty. W foyer, dla wszystkich chętnych zostanie ustawiona fotobudka, by uwiecznić ten pamiątkowy wieczór z Ludwikiem Solskim.

Ludwik Solski był jednym z najwybitniejszych polskich artystów teatru drugiej połowy XIX i pierwszej XX wieku. Dyrektorował wielu polskim teatrom, grał niemal na wszystkich scenach w kraju. Naprawdę nazywał się Ludwik Napoleon Sosnowski, na scenie posługiwał się głównie nazwiskiem żony - Ireny Solskiej. Urodził się 20 stycznia 1855 roku w Gdowie niedaleko Krakowa. Uczęszczał do gimnazjum w Tarnowie. Przeniósł się do Krakowa i w 1875 roku zaczął statystować w teatrze. Swoje najsławniejsze role historyczne grał w utworach Rostworowskiego (tytułowe kreacje w Judaszu i Kaliguli) i Nowaczyńskiego (w Carze Samozwańcu i Wielkim Fryderyku). Ostatni raz można go było zobaczyć na scenie w czerwcu 1954 roku - podczas swojego jubileuszu w warszawskim Teatrze Polskim grał rolę Dyndalskiego w Zemście Fredry. Zmarł miesiąc przed setnymi urodzinami, 19 grudnia 1954 roku. Pochowany został w Krakowie w grobach zasłużonych na Skałce obok Stanisława Wyspiańskiego.

Urodziny Solskiego - 21 stycznia, niedziela
17:00 - poczęstunek w foyer
18:00 - spektakl „Mayday", Duża Scena
20:00 do 21:00 - urodzinowe zdjęcie aktorów z widzami, tort, toasty

Bilety online dostępne na: https://teatr.tarnow.pl/bilety/
Zapraszamy także do rezerwacji biletów w Biurze Promocji i Organizacji Widowni: 14 688 32 87, 784 976 025 lub 668 323 998.
Kasa biletowa czynna od wtorku do piątku , od 9:00 do 17:00.
Do zobaczenia na Mickiewicza 4!

Inf.: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Fot. Małgorzata Mikos

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 285 razy
Odsłon artykułów:
17595330

Odwiedza nas 266 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…