czwartek, 07 grudzień 2023 20:45

Modernizacja oświetlenia w Małopolsce dzięki funduszom z Polskiego Ładu

Napisał

Dzięki programowi „Rozświetlamy Polskę”, Małopolska otrzymuje 68 mln zł na modernizację infrastruktury oświetleniowej, zwiększając efektywność energetyczną i bezpieczeństwo.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, w ramach dziewiątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, Małopolska otrzymała blisko 68 mln zł na realizację 86 projektów w zakresie modernizacji oświetlenia drogowego. Program „Rozświetlamy Polskę” skupia się na wymianie istniejących opraw oświetleniowych na nowoczesne, energooszczędne lampy LED, które są zsynchronizowane z innowacyjnymi systemami zarządzania.

Minister rozwoju i technologii Marlena Maląg podkreśliła, że inwestycje w nowoczesne oświetlenie ulic przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa drogowego i ograniczenia wypadków, a także do zmniejszenia wydatków gmin na energię. Lampy LED, charakteryzujące się dłuższą żywotnością i niższym zużyciem energii, pozwolą na obniżenie kosztów utrzymania oświetlenia.

Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł rocznie, redukując emisję CO2 o 1,3 mln ton i zużycie energii o 1,58 TWh. Operator programu, Bank Gospodarstwa Krajowego, przyznał budżet około 1 mld zł, przy czym poziom dofinansowania dla samorządu wynosi 80% wartości inwestycji.

Największe dofinansowania otrzymały gminy Żabno, Dąbrowa Tarnowska oraz Liszki, a także miasto Limanowa. Program jest częścią szerszych działań Rządowego Funduszu Polski Ład, które przyczyniają się do rozwoju infrastruktury w dużych miastach i mniejszych miejscowościach w Małopolsce.

Czytany 220 razy
Odsłon artykułów:
17520853

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…