środa, 22 listopad 2023 16:51

Małopolska aktualizuje Program ochrony powietrza: Już jest znacznie lepiej

Napisał

Małopolski Sejmik uaktualnił Program ochrony powietrza, skupiając się na zwiększeniu efektywności działań dla poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców.

20 listopada 2023 r., po rocznych pracach i konsultacjach społecznych, małopolski Sejmik zaktualizował Program ochrony powietrza, kontynuując projekt z 2020 r. Nowe standardy zwiększają wsparcie dla gmin w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, z naciskiem na zrównoważony transport, funkcjonowanie straży gminnych/miejskich oraz działania ekodoradców.

Program zwraca uwagę na ochronę osób wrażliwych, proponując m.in. nasadzenie zieleni wokół żłobków, przedszkoli, szkół i szpitali, aby izolować je od zanieczyszczeń. Ekodoradcy będą kontynuować edukację mieszkańców i pomoc w uzyskiwaniu dofinansowań na wymianę pieców czy ocieplenie domów.

W wyniku działań, mieszkańcy zyskają czystsze powietrze, wsparcie finansowe w modernizacji źródeł ciepła, dostęp do doradztwa i funduszy finansowych, a także edukację ekologiczną i informacje o jakości powietrza. Poprawa jakości powietrza w Małopolsce jest już widoczna, z 44% spadkiem średniego stężenia pyłu PM10 od 2014 r. Osiągnięto to dzięki konsekwentnym działaniom środowiskowym, mimo że wciąż zdarzają się dni z przekroczeniem norm szkodliwych substancji.

Czytany 247 razy
Odsłon artykułów:
17521087

Odwiedza nas 234 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…