czwartek, 02 listopad 2023 14:37

Wszystkich Świętych w Tuchowie

Napisał

1 listopada obchodzimy w Kościele Uroczystość Wszystkich Świętych. To "Dzień triumfu Życia", o czym mówił w kazaniu o. Grzegorz Gut CSsR.

W Tuchowie główne obchody związane z Uroczystością Wszystkich Świętych rozpoczęły się od procesji na cmentarz, a następnie mszy świętej sprawowanej na cmentarzu o godzinie 15:00. Podczas procesji modliliśmy się częścią chwalebną różańca świętego. Oprawę muzyczną zapewniła tego dnia Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii NNM w Tuchowie, o. Grzegorz Gut CSsR. - Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem nie triumfu śmierci, ale triumfu życia. Dziś dziękujemy Bogu za życie. Wierzymy w "świętych obcowanie", co znaczy, że nasze życie nie kończy się grobie, ale sięga wiele dalej. "Wierzę w świętych obcowanie" oznacza, że jesteśmy powołani do wieczności.

Ojciec Grzegorz Gut powiedział podczas kazania, że świętość jest w zasięgu naszej ręki, doznań i pragnień. - W dobie rozwiniętej cyfryzacji świętość nie staje się odległa. Znamy życiorys świętych sprzed wielu lat, ale nie poznaliśmy ich głosu, czy charakteru. Teraz świętość jest bliżej nas. Poprzez Internet możemy odtworzyć kazania z pielgrzymek świętego Jana Pawła II. Możemy słyszeć jego głos i widzieć jego gestykulacje. On nie był smutasem. To był człowiek z krwi i kości, a dziś oddajemy mu chwałę i cześć, gdyż został ogłoszony świętym - zauważył kaznodzieja. - Święci rozmawiają z Panem Bogiem o nas i o naszym życiu. Cuda potrzebne do ogłoszenia kogoś świętym to nic innego, jak wyproszenie nadzwyczajnej łaski, której nie potrafią wytłumaczyć naukowcy - dodał ojciec Grzegorz.

Kaznodzieja przypomniał, że Pan Jezus dał nam osiem błogosławieństw, które są wskazówkami w drodze do świętości. Musimy stawać się podobni do Niego. - Jezus pragnie żyć pośród nas. On nie jest daleko od nas. Chce patrzeć na świat naszymi oczami, naszymi ustami pocieszyć, zaś uszami wysłuchać. Chrystus chce, byśmy osiągnęli świętość, którą możemy osiągnąć przez naśladowanie Jego postaw - podsumował ojciec proboszcz.

W koncelebrze wzięli też udział inni ojcowie redemptoryści, a także proboszcz parafii pw. św. Jakuba - ks. Alfons Górowski, jak i proboszcz z Lubaszowej - o. Michał Reinke CSsR.

Paweł Stańczyk

Reklama 2 - 3a w artykule

Czytany 306 razy
Odsłon artykułów:
17594797

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…