sobota, 15 luty 2014 01:00

Śmieci kosztują. Ranking gmin 2014

Napisał

Nowa ustawa śmieciowa, która obowiązuje od kilku miesięcy, choć posiada cenne walory ekologiczne, stanowi duże obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Widać to dobrze na zestawieniu, które dziś prezentujemy.

W gospodarstwach domowych o mniejszej liczbie osób najmniej za odbiór śmieci płacą mieszkańcy gminy Jodłowa, Pilzno, Radłów, Żabno, Brzostek. Przy większej liczbie osób najtaniej jest w gminie Lisia Góra, Brzyska, Gromnik, Wietrzychowice, Jodłowa.

Poniżej przedstawiamy ranking opłat za odpady komunalne we wszystkich gminach powiatu tarnowskiego i trzech gminach z województwa podkarpackiego - powiatu jasielskiego i dębickiego. W większości gmin ceny raz przyjęte nie uległy zmianie. Tylko w nielicznych przypadkach stawki zmieniły się - np. w gminie Ryglice (podwyżka), w gminie Tarnów (obniżka). Trzeba też dodać, że ceny w niektórych gminach zostały też obniżone np. przez ulgę prorodzinną np. w gminie Pilzno, Tuchów, w Tarnowie. W niektórych gminach istnieją ulgi innego rodzaju np. dla starszych, samotnych osób np. w gminie Wojnicz, Lisia Góra. Te uwagi należy uwzględnić przy odczytywaniu poniższych wykresów.

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 1- osobowe
(cyfry oznaczają stawkę w złotówkach za odbiór śmieci segregowanych)

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 2- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 3- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 4- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 5- osobowe

Ceny za śmieci, powiat tarnowski
Gospodarstwo 6- osobowe


W prezentowanych wykresach podane są ceny za śmieci segregowane.
Istnieje niewielka możliwość błędów w podanych statystykach.

Z lewej strony podane są kwoty w złotówkach.

Dawniej oddawanie śmieci w naszej okolicy było dużo tańsze. Obecnie jest zbyt drogo, ale istnieją możliwości tańszego gospodarowania śmieciami. To jest zadanie, które powinny podjąć przyszłe rządy i samorządy, to od nich zależy ile wydamy pieniędzy w śmieci.

Skąd biorą się wysokie ceny za odpady komunalne?
Jednym z minusów ustawy śmieciowej jest fakt, że przetarg w danej gminie może wygrać tylko jedna firma. Każdy monopol, także i ten, wpływa niekorzystnie na ceny.
Duże oszczędności w gminie może dać posiadanie własnych sortowni, biogazowni, spalarni itd. Różnice w powyższym zestawieniu cen za śmieci w gminach spowodowane jest m.in. przez te czynniki.
Szary obywatel jest skazany na niemały haracz, natomiast okazuje się, że w Polsce wybrane grupy ludzi mogą na śmieciach zarabiać. Posegregowane śmieci w większości przypadków stanowią surowce wtórne, na których można zarobić, albo przynajmniej mniej stracić. I tak np. niektóre duże sklepy sprzedają śmieci jako surowce wtórne dla firm specjalizujących się w ich zbieraniu. Sklepy te znacznie oszczędzają koszta związane z gospodarką odpadami.

W podanych powyżej danych mogły znaleźć się błędy.
Źródło opracowania: BIP
Niniejszy artykuł można kopiować i wykorzystywać do publikacji wyłącznie za zgodą autora.

Czytany 5871 razy
Odsłon artykułów:
17585401

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…