sobota, 16 wrzesień 2023 15:33

Tuchów: Trzecia faza XXVI Kapituły Generalnej Redemptorystów

Napisał

W klasztorze redemptorystów w Tuchowie 12 września 2023 r. rozpoczęła się trzecia, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej. Spotkanie, które zgromadziło przedstawicieli zgromadzenia z całej Europy, miało na celu wdrożenie decyzji podjętych podczas poprzedniej fazy kanonicznej w 2022 roku.

Tuchów gościlł przełożonego generalnego zakonu redemptorystów oraz przedstawicieli zgromadzenia z całej Europy.

Przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów, o. Rogerio Gomes CSsR, na początku obrad przypomniał o zobowiązaniu do realizacji ustaleń z poprzedniej fazy. W swoim inauguracyjnym przemówieniu podkreślił znaczenie braterstwa, dyspozycyjności oraz refleksji nad aktualnymi wyzwaniami zgromadzenia. Zachęcił do głębokiej refleksji nad misją redemptorystów, zwracając uwagę na drzwi, które zgromadzenie zamknęło, oraz mury, które powinny zostać zburzone.

O. Gomes CSsR zwrócił uwagę na różnorodność zgromadzenia na świecie i wyzwania związane z przekazywaniem charyzmatu w różnych kulturach. Podkreślił, że każda konferencja ma swoje priorytety dostosowane do lokalnej rzeczywistości i potrzeb. W kontekście europejskim zwrócił uwagę na wyzwania związane z zeświecczoną kulturą oraz potrzebą odpowiedzi na aktualne znaki czasu.

Wieczorem uczestnicy spotkania mieli okazję bliżej poznać sytuację na Ukrainie, dzięki prezentacji o. Ihora Kolisnyka CSsR. Dzień zakończył się podziękowaniami dla redemptorystów za ich wsparcie dla narodu ukraińskiego w trudnych czasach wojny.

Dodajmy, że od 27 września 2022 r., Zgromadzenie Redemptorystów ma nowego przełożonego generalnego: o. Rogerio Gomes CSsR z Prowincji São Paulo w Brazylii, a kapituła generalna to oficjalne zebranie większej liczby członków zakonu lub zgromadzenia zakonnego z całego świata. Uczestnicy, będąc przedstawicielami swoich prowincji czy krajów, mają prawo podejmować decyzje ważne dla przyszłości wspólnoty.

Podsumowując, rozpoczęcie trzeciej fazy XXVI Kapituły Generalnej była okazją do głębokiej refleksji nad misją redemptorystów w dzisiejszym świecie oraz wyzwaniami, przed którymi stoi zgromadzenie.

Czytany 198 razy
Odsłon artykułów:
17521031

Odwiedza nas 296 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…