wtorek, 12 wrzesień 2023 10:22

Wybory Parlamentarne 2023: Listy kandydatów

Napisał

Wkrótce Polacy staną przed wyborem nowych przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kandydatów i komitetów biorących udział w tegorocznych wyborach.

W nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, sześć komitetów w całym kraju - Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 - PSL, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - wystawi kandydatów do Sejmu. W naszych okręgach znajdzie się także KW Polska Jest Jedna.

Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych do Sejmu, a wszystkie 100 okręgów wyborczych senatorów są jednomandatowe.

Kandydatem na posła może być obywatel Polski, który osiągnął 21 lat, a na senatora 30 lat. Lista kandydatów na posłów musiała być poparta przez 5 tys. podpisów wyborców z okręgu, a kandydata na senatora przez 2 tys. podpisów. Pewne osoby, takie jak skazani prawomocnie za określone przestępstwa, nie mogą kandydować.

Prezentujemy kandydatów do Sejmu i Senatu z naszych okręgów wyborczych na podstawie publikacji Państwowej Komisji Wyborczej:

Kandydaci do Sejmu - okręg nr 23 i kandydaci do Senatu - okręg 55 obejmujący m.in. powiat dębicki

Kandydaci do Sejmu - okręg nr 15 i kandydaci do Senatu - okręg 35 obejmujący m.in. powiat tarnowski i Tarnów

Referendum ogólnokrajowe

Czytany 377 razy
Odsłon artykułów:
17391347

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…