wtorek, 18 lipiec 2023 19:36

Grupa śpiewacza z Lubczy z sukcesem

Napisał

Męska grupa śpiewacza „Lubcoki” z Lubczy zajęła wysokie trzecie miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 57. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dwie tradycyjne, ludowe piosenki na scenie zaprezentowali: Paweł Kumięga, Zbigniew Kumięga i Jan Piaskowy. Opiekunem grupy jest Janusz Siemek z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Sama grupa działa od 2017 r.

Zdobyte miejsce w konkursie jest tym bardziej cenne, że podczas „Sabałowych Bajań” wystąpiło aż 179 wykonawców, w tym 45 grup śpiewaczych z 10 województw. Uczestnictwo w wydarzeniu grupy z Lubczy było wynikiem eliminacji w małopolskim konkursie „Krakowski Wianek”, gdzie do Bukowiny Tatrzańskiej nominowano tylko trzy podmioty wykonawcze.

Jak podsumowała „Sabałowe Bajania” komisja oceniająca, festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej jest w Polsce ważnym miejscem konfrontacji, wyznaczania kierunków oraz sposobów ochrony tradycyjnej kultury wsi. Z jednej strony nawiązuje do jej źródeł, z drugiej zaś kładzie nacisk na technikę wykonawczą i jak najdoskonalszą stronę artystyczną. Repertuar sięga do dawnych warstw folkloru. Soliści oraz grupy śpiewacze zaprezentowali tradycyjne pieśni zgodnie z założeniami festiwalu.

Czytany 362 razy
Odsłon artykułów:
17585411

Odwiedza nas 209 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…