środa, 07 czerwiec 2023 07:38

Dzień Strażaka w gminie Tarnów

Napisał

W minioną sobotę Druhny i Druhowie z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Tarnów obchodzili swoje święto – w trakcie Gminnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w Woli Rzędzińskiej II. W trakcie wydarzenia miało miejsce m.in. ślubowanie młodzieżowych drużyn pożarniczych czy wręczenie odznaczeń, a następnie strażacki piknik z atrakcjami dla całych rodzin.

Uroczystość rozpoczęła Mszy święta w intencji gminnych jednostek OSP, sprawowana w kościele pw. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Szufnary. W jej trakcie strażacy ochotnicy wyrazili wdzięczności wobec Boga za opiekę i wsparcie w trudnych sytuacjach, z jakimi spotykają się na co dzień.

Następnie przyszedł czas na oficjalną część ceremonii, którą rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości dh Daniela Gniewka Komendanta Gminnego ZOSP RP w Tarnowie, przyjęty przez Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie dh Łukasza Łacha. W uroczystości udział wzięli wójt Grzegorz Kozioł, zastępca Sławomir Wojtasik oraz radni gminy Andrzej Sępek, Henryk Solak i Zbigniew Gniewek. Wśród przybyłych gości, których powitała Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tarnowie dh Katarzyna Biel znaleźli się m.in. poseł Anna Pieczarka, Komendant PSP w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz, Komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum ml. insp. Krzysztof Ryba.

Dużą rolę w trakcie uroczystości odegrały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Uroczyste ślubowanie w tym dniu złożyło bowiem blisko 70 młodych członków OSP, biorąc na siebie odpowiedzialność za służbę dla innych. Dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – z Koszyc Małych oraz Zgłobic odebrały też nowe proporce. Lista osób, którzy złożyli ślubowanie znajduje się na stronie Urzędu Gminy Tarnów.

- Jestem z Was ogromnie dumny. Patrząc dziś na Was czuję się bezpiecznie – bo wiem, że są następcy naszych strażaków-ochotników, na których zawsze mogą liczyć wszyscy mieszkańcy gminy Tarnów – mówił wójt Grzegorz Kozioł. - Wszystkim Druhnom i Druhom w dniu Waszego święta składam życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w służbie – dodał.

W trakcie wydarzenia odznaczono zasłużonych strażaków-ochotników. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali dh Agnieszka Aleksander oraz dh Krzysztof Starzyk. Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach wręczył natomiast w imieniu samorządu najwyższe odznaczenia powiatu - "Grosze Ziemskie Tarnowskie" trójce zasłużonych druhów z naszej gminy. Otrzymali je dh Henryk Solak – wieloletni Prezes Gminnych Jednostek OSP, dh Jan Michalik, który pełnił przez lata funkcję Komendanta Gminnego OSP oraz dh Jolanta Kałuża, która z ramienia urzędu gminy wspomaga organizacyjne prace jednostek gminnych. To uhonorowanie było wynikiem ich długoletniej pracy i zaangażowania w budowanie stanu bezpieczeństwa w gminie Tarnów i powiecie tarnowskim.

W trakcie Gminnych Obchodów Dnia Strażaka przedłużono włączenie jednostki z Koszyc Małych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co daje im możliwość jeszcze skuteczniejszego działania w ratowaniu życia i mienia. Ponadto, jednostce OSP Zbylitowska Góra przekazano wóz strażacki, który będzie nieocenionym wsparciem w ich codziennej służbie.

Po części oficjalnej wydarzenia przyszedł czas na integracyjny piknik strażacki, w którym udział wzięli zarówno mieszkańcy jak i strażacy – ochotnicy. Na uczestników czekały strażackie pokazy sprzętu oraz ratownictwa, atrakcje dla najmłodszych. Stoisko „Smaki regionu tarnowskiego” zaprosiło na degustację potraw tradycyjnych.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Czytany 189 razy
Odsłon artykułów:
17161940

Odwiedza nas 195 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…