wtorek, 06 czerwiec 2023 17:56

Rządowy program "Razem bezpieczniej" w Małopolsce

Napisał

Modernizacja i doposażenie przejść dla pieszych; podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego… To tylko wybrane z działań, jakie otrzymują dofinansowanie w ramach „Rządowego program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Małopolska w tegorocznej edycji programu zyska dofinansowanie w wysokości prawie 700 tys. zł. Realizowanych będzie 8 projektów przy minimalnym wkładzie własnym samorządów. Celem tych inicjatyw jest wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz podniesienie świadomości dotyczącej społecznych zagrożeń bezpieczeństwa. W ramach programu „Razem bezpieczniej” w skali całego kraju zostało zabezpieczonych w budżecie państwa na rok 2023 blisko 12 mln zł – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

W Małopolsce największe dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł popłynie do Biecza, Dębna oraz Bukowna.

Blisko 82 tys. zł trafi do Urzędu Miejskiego w Tuchowie, który realizował będzie projekt „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Tuchów poprzez budowę przejścia dla pieszych w ciągu drogi gminnej (ul. Mickiewicza – starodroże DW 977) w Tuchowie”. Wartość tego zadania to blisko 91 tys. zł.

Urząd Gminy Poronin zrealizuje zadanie „Bezpieczna droga do szkoły poprzez doświetlenie i monitoring przejścia dla pieszych przy szkołach w Gminie Poronin”. Samorząd gminy na to zadanie otrzyma rządową dotację w wysokości ponad 70 tys. zł. Wartość zadania to ponad 78 tys. zł.

60 tys. zł dofinansowania trafi do Proszowic na realizację zadania „Bezpieczniej w centrum miasta Proszowice”. Całkowita wartość tej inwestycji to 63 tys. zł.

Taka sama kwota dofinansowania trafi do Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej na realizację zadania „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa na istniejących przejściach dla pieszych na dwóch przejściach dla pieszych w ciągu drogi powiatowej nr 1784K Wysoka – Przytkowice w miejscowości Stanisław Dolny, powiat wadowicki, gmina Kalwaria Zebrzydowska”. Łączna wartość projektu wyniesie 70 tys. zł.

Lista dofinansowań dla wszystkich projektów 2023 dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/program-ograniczania-przestepczosci-i-aspolecznych-zachowan-razem-bezpieczniej-im-wladyslawa-stasiaka

– W 2022 roku na realizację 6 projektów samorządy gmin i starostwa powiatowe w Małopolsce otrzymały kwotę prawie 600 tys. zł. Kolejny rok z programem „Razem bezpieczniej” to szansa dla projektów służących lokalnemu bezpieczeństwu. Takie inicjatywy – również na mniejszą skalę – są dopełnieniem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, dzięki któremu w Małopolsce udało się zmodernizować ponad tysiąc kilometrów dróg lokalnych, a następne inwestycje są w toku – mówi wojewoda Kmita.

Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 203 razy
Odsłon artykułów:
17161913

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…