czwartek, 25 maj 2023 11:04

Przynieś kwiat dla Bohatera

Napisał

Już po raz dziesiąty organizowana jest na tarnowskim moście rtm. W. Pileckiego akcja "Przynieś kwiat dla Bohatera" zainicjowana przed lty przez organizatorów Festiwalu Niepodległości. Przez cały dzień, o dowolnej porze, można tu przyjść, pozostawiając kwiaty pamięci, także te polne.

25 maja przypada rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. W tym roku mija 75 lat od momentu pozbawienia życia przez komunistów tego bodaj największego współczesnego narodowego bohatera, uznanego za jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej, człowieka, który w 1940 r. dobrowolnie dał się umieścić w KL Auschwitz, aby stworzyć w obozie ruch oporu i napisać pierwsze raporty o zbrodniach niemieckich w tym piekle na ziemi, jakim Auschwitz się stało. Walkę z systemem totalitarnym, najpierw w jego brunatnej a potem czerwonej wersji kontynuował tez konsekwentnie po skutecznej ucieczce z obozu w kwietniu 1943.

4 lata temu po wieloletnich staraniach wolontariuszy akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu", rocznicę egzekucji W. Pileckiego, którego miejsca pochówku nadal nie znamy, Parlament Europejski rekomendował jako datę obchodów corocznego Europejskiego Dnia Pamięci o Bohaterach Walki z Totalitaryzmem. Rotmistrz został zatem patronem tego Dnia.

W imieniu Inicjatywy Tarnowskiej mamy także przyjemność zaprosić Państwa na kolejne, comiesięczne ( zawsze w ostatni czwartek miesiąca) spotkanie tematyczne - dyskusję panelową. Najbliższą zaplanowaliśmy dziś o godzinie 18:00 w Piwnicy Lustrzanej (Pasaż Tertila) w Tarnowie.

W jak najszerszym gronie działaczy i kibiców zarówno popularnych w mieście, jak i niszowych dyscyplin sportowych, chcemy szczerze porozmawiać o sytuacji w jakiej znajdują się lokalne środowiska sportowe a także o ich najpilniejszych potrzebach.

Wstęp jest wolny

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Czytany 183 razy
Odsłon artykułów:
17367627

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…